Aroma e Bajramit

Picture of INA
INA

28/06/2023

Daut Dauti

Edhe sot më vjen e gjallë aroma e teshave të reja që i vishja për Bajram. I nuhasja teshat tërë natën- Natën e Bajramit – që do t’i vishja të nesërmen me me një gëzim të papërshkruar sa që më dukej se mëngjesi nuk do të agonte kurrë. Njësoj i nuhasja edhe librat e reja që i blinim në fillim të çdo shtatori kur fillonte viti shkollor.

Natën dhe Ditën e Bajramit shtëpia mbushej me aroma të ndryshme. Me atë të gjellërave të shumta, piteve, bakllavës … Festival i aromave të këndshme kur ngopeshim me mish dhe ëmbëlsira. Aroma e ushqimit bënte luftë për mbizotërim me atë të tekstileve të shtëpisë të pastuara me sapun dhe ‘Biljana’.

Dita e Bajramit ka qenë dita kur bënim edhe para dhe i futnim me kujdes në xhepat e rrobave të reja. Në mendjet tona ishim mbretër të një domeni të gjërë imagjinar. Pas dite mblidheshim në ndonjë skaj të lagjës për ‘turra – jaz’.

Asgjë më nuk është si atëherë. Më nuk i ndjejë aromat, por vishem si atëherë. (Për shkak të sistemit elektronik, xhepat i kam të zbrazët).

Gëzuar këtë festë të gjithëve duke dëshiruar që fëmijët e sotshëm t’i ndjejnë aromat dhe ta kenë gëzimin tim kur kam qenë në moshën e tyre.

TË FUNDIT
1 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja
3 ditë
Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria
3 ditë
Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut
5 ditë
Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!
1 javë
Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja

LEXO MË SHUMË

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

rufi osmani

Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

regjistrimi popullsise shqiperia popullsi

Regjistrimi 2023 nxjerr zbuluar një megaskandal të manipulimit antishqiptar të regjistrimit 2011

enver hasani

Për Kadarenë, pak më ndryshe !

Vullnet Poshka

Përballja e parë Biden-Trump, Amerikanët nën ethet e zgjedhjeve

ejup berisha

Kryeministri i parë shqiptar nuk e meritoi as epitetin e një eprori të ndonjë organi protokolar administrativ qeveritar e lëre më historik

INFO

NA NDIQ