Ballkani dërgon ekipe shpëtimi në Turqi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Pas tërmetit të madh që goditi Turqisë, qeveritë e vendeve të Ballkanit Perëndimor po organizojnë intensivisht dërgimin e ndihmës në Ankara në këto momente të vështira.

Ekip nga Shqipëria me 38 persona në Turqi

Qeveria e Shqipërisë vendosi t’i dalë në ndihmë popullit turk duke nisur drejt Türkiyes një ekip prej 38 personave, mes të cilëve specialistë të kërkim-shpëtimit, mjekë dhe infermierë, njoftoi kreu i emergjencave civile, Haki Çako.

Prej grupit të kërkim-shpëtimit, 26 janë forca të trajnuara dhe specialistë të emergjencave të tilla.

Çako tha se qeveria e Shqipërisë, Ministria e Mbrojtjes dhe strukturat e Emergjencave Civile, janë në kontakt të vazhdueshëm me kolegët në Türkiye, për të bërë të mundur koordinimin për çfarëdo ndihme.

Bosnjë e Hercegovina dërgon ekipe shpëtimi

Ministri i Sigurisë i Bosnjë e Hercegovinës, Nenad Neshiq, tha se do të inicojë procedurë të shpejtë për dërgimin e një ekipi prej 50 personave nga mbrojtja civile.

Gjithashtu, Shërbimi Malor për Shpëtim i Bosnjë e Hercegovinës u shpreh i gatshëm të dërgojë skuadrat e saj në Türkiye.

Specialistë shpëtimi nga Serbia në Türkiye

Ministria e Brendshme e Serbisë do të dërgojë 21 pjesëtarë të Sektorit për Situata të Jashtëzakonshme dhe 3 oficerë, konfirmoi qeveria serbe.

Ekipet e specialistëve udhëtojnë bashkë me pajisje për kërkim nën gërmadha, për ngritje të peshës, për punë në lartësi dhe pajisje të tjera.

Edhe Kroacia dërgon ekip shpëtimi

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq publikoi në Twitter se Kroacia do të dërgojë ekip shpëtimi prej 40 personave pas tërmetit shkatërrues që e goditi rajonin kufitar të Türkiyes me Sirinë.

Ai tha se solidarizohen me Türkiyen dhe do të përpiqen të ndihmojnë aq sa është e mundur.

Dhjetëra vende të tjera, sidomos ato gjeografikisht afër Türkiyes, kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar në mënyra të ndryshme shtetin dhe popullin turk, në situatën e rëndë pas tërmeve shkatërruese që nga mëngjesi i 6 shkurtit.

TË FUNDIT
55 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
4 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
5 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë
6 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

ME TE LEXUARA

12 orë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
11 orë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
10 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
8 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
1 ditë
Përleshje me armë tek rruga e ‘Plastikave’ në Shkup, ka të plagosur
6 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

Qeveria-mkd

Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

Afrim Gashi

Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

kombetarja kuq e zi

Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian

derivate nafta dizeli benzin

Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Nesër seanca konstituive e Kuvendit

INFO

NA NDIQ