Ditët e festave si ditë jopune në Maqedoni gjatë 2024

Picture of ina-online
ina-online

07/05/2024

Nesër është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut – 8 maji, dita e zgjedhjeve.

Ja sa ditë jo pune kanë mbetur deri në fund të vitit:

Në pajtim me Ligjin për festat e Republikës së Maqedonisë (Gazeta Zyrtare e Republikës së Maqedonisë nr. 21/98 dhe 18/07), ditët jo pune në vitin 2024 janë:

Për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut:

24 maj (e premte) “Sht. Kirili dhe Metodi” ,
2 gusht (e premte), Dita e Republikës,
8 shtatori (e diela), dita e pavaresise, pra 9 shtatori (e hene) eshte dite jo pune.
11 tetor (e premte), Dita e Kryengritjes Kombëtare,
23 tetor (e mërkurë), Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase
8 dhjetor (e diel), “Sht. Kliment Ohri”, gjegjësisht 9 dhjetori (e hënë) është ditë jopune.

Për qytetarët e besimit ortodoks

21 qershor (e premte), Dita e Gjithë Shpirtrave, e Premte para Ditës së Gjithë Shpirtrave,
28 gusht (e mërkurë), Shën Mëria (Nënës së Madhe të Zotit).

Për qytetarët e besimit katolik

1 Nëntor (e premte), Dita e Gjithë Shenjtorëve,
25 dhjetor (e mërkurë), dita e parë e Krishtlindjeve.

Për qytetarët e besimit mysliman

16 qershor (e diel), Kurban Bajrami, dita e parë e Kurban Bajramit

Për qytetarët që i përkasin komunitetit shqiptar

22 Nëntori (e premte), Dita e Alfabetit Shqip

Për qytetarët që i përkasin komunitetit vllah

23 maji (e enjte), dita kombëtare e vllehëve

Për qytetarët që i përkasin komunitetit hebre

12 tetor (e shtunë), Yom Kippur, dita e parë e Yom Kippur

Për qytetarët që i përkasin komunitetit boshnjak

28 shtatori (e shtunë), Dita Ndërkombëtare e Boshnjakëve

Për qytetarët që i përkasin komunitetit turk

21 dhjetor (e shtunë), dita e mësimit të gjuhës turke.

TË FUNDIT
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

10 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
20 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
13 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
9 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
19 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ