Erdogan dhe Kilicdaroglu pothuajse e sigurt në balotazh

INA
INA

14 Maj, 2023

Hendeku midis dy kandidatëve kryesorë vazhdon të ngushtohet pasi më shumë vota të qyteteve të mëdha në përgjithësi favorizojnë kandidatin e opozitës Kemal Kılıçdaroğl. Por agjencitë turke të lajmeve ende raportojnë shifra të ndryshme.

E nëse ka balotazh, turqit do të votojnë më 28 maj, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, ata bien dakord për një gjë: një balotazh tani duket gjithnjë e më i mundshëm.

Agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu, po raporton se janë numëruar më shumë se 90% e votave. Ajo ka Presidentin Rexhep Tajip Erdogan me 49.8% – në mënyrë thelbësore, nën 50% të nevojshme për të shmangur balotazhin dhe Kılıçdaroğlu me 44.4%.

Agjencia private Anka raporton se deri më tani janë numëruar 94% e votave. Ajo ka Erdoganin me 49.02% dhe Kemal Kılıçdaroğlu me 45.2%.

Në të dyja rastet, siç janë gjërat për momentin, zgjedhjet presidenciale po shkojnë në një raund të dytë më 28 maj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1743

Sevillia fiton Europa League, Roma e Mourinhos bie pas penalltive

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

libra-te-grisur

MASH: Libri i Historisë dhe Shoqërisë për klasën e pestë tërhiqet nga përdorimi

risto-penov

Penov: Nëse nuk ndodhin ndryshimet kushtueses do të kemi problem edhe në NATO

IMG_1730

Azizi nga Gostivari ‘selam’ ASH-së: Gostivari ka qenë çdoherë opozitar

IMG_1719

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

IMG_1720

VMRO-Popullore do të votojë për ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ