Nesër dhe më 8 maj, ditë pushimi për të gjithë, edhe për trgtarët

Picture of INA
INA

23/04/2024

Për shkak të zgjedhjeve presidenciale, nesër dhe më datë 8 maj, tregtarët nuk duhet të punojnë.

Inspektorati Shtetëror i Tregut paralajmëron kontrolle në terren për të parë nëse punëdhënësit e respektojnë vendimin e Qeverisë për ditë jopune.

“Inspektorati Shtetëror i Tregut u bën me dije të gjithë punëdhënësve se sipas vendimit të Qeverisë, të miratuar më 16 prill, ditët 24 prill (e mërkurë) dhe 8 maj (e mërkurë) janë ditë jo pune për të gjithë qytetarët. Punëdhënësit nuk duhet të kryejnë veprimtari në ditët e përcaktuara, me përjashtim të fushave, ku procesi i punës nuk mund të ndërpriten për shkak të natyrës së tyre”, tha Inspektorati Shtetëror i Tregut.

Lidhur me vendimin e Qeverisë, kanë reaguar nga Lidhja e Odave Ekonomike. Vlerësojnë se kjo do të ndikojë negativisht në ditët e tjera të punës gjatë javës. Thonë se askush nuk i ka konsultuar lidhur me këtë vendim.

“Konkretisht, askush nuk e ka diskutuar këtë vendim me ne. Kur shpallni një ditë jo pune të mërkurën, e keni zgjidhur negativisht gjithë javën dhe e hëna dhe e marta janë relativisht joefektive, si dhe e enjtja dhe e premtja. Një situatë vërtet shumë e pakëndshme. Ky nuk është vendimi ynë, politikanët marrin vendime për datat e zgjedhjeve që u duhen për të pasur pjesëmarrje”, u shpreh Trajan Angellovski, Kryetar i Lidhjes së Odave Ekonomike.

Në vendimin e marrë në seancën e qeverisë është theksuar se ditët e lira janë për të gjithë qytetarët me qëllim që secili të mund, pa pengesa, të realizojë të drejtën e votës. (Alsat.mk)

TË FUNDIT
4 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
6 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
6 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
6 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

ME TE LEXUARA

16 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
12 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
19 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
6 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
16 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

INFO

NA NDIQ