Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

Picture of INA
INA

18/06/2024

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari është i ftuar në emisionin Top Tema në TV Telma ku po bisedon për çështjen aktuale politike. Për Taravarin prioritet do të jetë shëndetësia publike:

“ Gjithmonë për mua është sfidë kur diçka është në situatë të keqe, të hysh e të ndihmosh sa mundesh. Edhe Komuna e Gostivarit ishte sfidë, ku bashkë me ekipën e morëm drejtimin dhe e realizuam mirë punën. Shteti jonë ka shumë paradokse, nëse e shihni shëndetësinë, shteti ynë ka shumë të mirë shëndetësinë private, ndërsa kur hyn në shëndetësinë publike e ke në situatë shumë të keqe. Kjo nuk ka logjikë, që shëndetësia private të jetë luksoze ndërsa ajo publike e shkatërruar. 2017-tën kur hyra në MSH, fokusi im ishte që prioritet të jetë shëndetësia publike. Fillimisht duhet të intervenohet në shëndetësinë publike si prioritet. Shteti duhet ti jep çdo njeriu të drejtën shëndetësore.”

Arben Taravari premtoi që shërbimet mjekësore, sidomos ato që kërkojnë trajtim special nga mjekë specialist do të jepen edhe në Klinika jashtë qytetit të Shkupit duke ndihmuar në decentralizimin e shëndetësisë publike:

“Shërbimet shëndetësore tek ne janë të centralizuara, ne duhet të punojmë për decentralizimin e tyre, sepse çdo gjë funksionon vetëm në Shkup. Ne duhet të punojmë edhe për qytetet dhe Klinikat e tjera mbarë vendit. Sidomos fokusin duhet ta kemi në Tetovë, Shtip, Kërçov dhe Manastir. Specialistët të cilët janë të punësuar në Shkup, duhet ndonjë ditë të japin shërbime edhe në këto qendra. Kështu do të lehtësojmë edhe qytetarët.”

TË FUNDIT
56 minuta
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
2 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
3 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
4 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
23 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
3 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
23 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
2 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

INFO

NA NDIQ