U arrestuan për spiunazh, lirohen 2 rusët dhe ukrainasi

INA
INA

25 Maj, 2023

Dy shtetasit rusë Mikhail Zorin, Svetlana Timofeeva dhe ukrainasi Fedir Alpatov të arrestuar verën e shkuar pasi u futën në uzinën e Gramshit, janë liruar nga burgu.

Lirimi i tyre vjen për shkak të përfundimit të afateve të paraburgimit.

Gjykata e Elbasanit ka vendosur detyrim paraqitjeje për dy shtetasit rusë dhe arrest shtëpie për ukrainasin.

Mikhail Zorin, Svetlana Timofeeva dhe ukrainasi Fedir Alpatov po fotografonin ambientet në Uzinën e Armëve, teksa kanë tentuar që të futen brenda, u pikasën nga ushtarët shqiptarë të cilët u kanë bërë me shenjë që të ndalojnë. Ato nuk u janë bindur urdhrave ndërsa njëri prej tyre Mikhail Zorin, i sulmoi me spraj kimik.

Të rinjtë u arrestuan nga policia ndërsa u hetuan si spiunë të shërbimit sekret rus. Në çantën e tyre u gjetën aparatura të cilat përdoren nga agjentë spiunazhi për të fotografuar objekte.

Në mikroçipet e këtyre aparaturave janë gjetur gjithashtu edhe foto të Uzinës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sali Berisha

Rama propozoi rezolutën për Asosacionin në Kosovë, Berisha: Është shkruar në Beograd, akt i cili nxit konfliktin

sali berisha

“Teksti është shkruar në Beograd”, thotë Berisha për propozimin e Ramës rreth Asociacionit

rama-1-750x430-1

Rama: Shqipëria u ka dorëzuar krerëve evropianë draft për Asociacionin

bajram-begaj

Tensionet në Veri, Begaj: Rrjedhojë e keqpërdorimit të popullatës serbe, Kosova të tregojnë maturi

plazh-australi-us

“National Geographic” liston plazhet më të bukura të Rivierës shqiptare/ Rama: Spanjollët, surpriza e turizmit në vend

vangjush dako

Ish-kryetari i Durrësit përfundon në burg, ja dosja që e ngarkon me akuza

spartak

Spartak Ngjela: PD, parti e paaftë që të zgjedhë një kryetar

PD-partia-demokratike

Kryesia e PD merr vendimin, ja kur do të mbahen zgjedhjet për kryetarin e ri

Dimitris Christopoulos

Profesori grek: Greqia duhet të ndalojë së bëri të fortin me shqiptarët

INFO

NA NDIQ