24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

ina-online
ina-online

30/11/2023

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov mbrëmë vonë ka mbërritur në Shkup, me çka janë përmbushur paralajmërimet se do të vij në Samitin e 30-të OSBE-së  dhe plani i ministrit të jashtëm, Bujar Osmani, shkruan portali maqedonas 24info.mk.

Më tej thuhet se Rusia është një mbështetëse e madhe e Serbisë në rastin e Kosovës dhe Lavrov pa mëdyshje në disa raste deklaron se Kosova është pjesë e Serbisë, përcjell INA.

Por, Bujar Osmani hyri në konflikt me ministren e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska dhe  e solli ministrin e Punëve të Jashtme Sergej Lavrov në Shkup. Pyetja është se cili është qëndrimi i Bujar Osmanit për çështjen e Kosovës dhe nëse Bujari është i vetmi shqiptar që ka përkrahur gjithë operacionin e ardhjes së Lavrovit në Shkup. Si kujtim, vendet baltike dhe Polonia, partnerët tanë tradicionalë, tërhoqën ministrat e tyre nga samiti i OSBE-së pas mbërritjes së Lavrov dhe Sekretari amerikan i Shtetit dhe ministri i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Antoine Blinken dhe David Cameron u larguan sot shumë herët nga samiti . Në fund të ditës, pyetja mbetet: Sa do t’i kushtojë vendit tonë ardhja e Lavrov?“, shkruan portali maqedonas 24info.mk. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

INFO

NA NDIQ