Izet Mexhiti, “i zjarrti” që ia rrëmbeu BDI-së Çairin! VLEN merr mbi 13,500 vota, Fronti Europian 11,032

Picture of INA
INA

09/05/2024

Gjithçka nisi nga pakënaqësitë brenda Bashkimit Demokratik për Integrim.

Një grup integristësh, që më pas do të merrte emrin Grupi i Zjarrit, kishin kritika për punën e ministrave që vinin nga radhët e partisë së tyre.

-Madje ka edhe emër, Grupi i Zjarrit, që ka dalë në opinion.

-Nuk e di, tha Blerim Bexheti në Click Plus.

-Unë kështu kam dëgju, po iu qeshet…
Ata që më zëshëm i artikulonin pakënaqësitë e tyre ishin Musa Xhaferi, Blerim Bexheti, Nevzat Bejta dhe Izet Mexhiti.

“Do votoj për këtë qeveri me vërejtjet personale që kam ndaj një pjese të ekzekutivit. Është debat i brendshëm brenda Bashkimit Demokratik për Integrim”, theksoi Izet Mexhiti (25/08/2020).

Pas disa muajsh debatesh brendapartiake, mospajtimesh e akuzash në distancë, rrugët e “grupit të zjarrit” u ndanë. Xhaferi, Bexheti e Bejta mbetën në BDI, ndërsa i vetmi që e vazhdoi rrugën vet, me disa bashkëpartiakë të tjerë, ishte Mexhiti, i cili formoi partinë Lëvizja Demokratike.

“Ne vendosëm që të mos shkojmë në shtëpi por të bëjmë lëvizjen e re politike, lëvizjen e re demokratike, duke u bërë apel të gjithë intelektualëve, të gjithë atyre që duan të kontribuojnë, të gjithë atyre që e kërkojnë votën dhe duan të jenë shërbëtor i qytetarit, në interesin qytetar, derën hapur do ta kenë në lëvizjen e re demokratike”, theksoi Izet Mexhiti 18.07.2023.

Pas kësaj, erdhën sinjalet e para për bashkëpunim opozitar. Deklarata se kanë komunikim vinin si nga Lëvizja Besa po ashtu edhe nga Alternativa. Më pas këto formuan të ashtuquajturin Koalicioni LEN, Lidhja Europiane për Ndryshim, e cila u riemërua në VLEN kur këtu erdhi edhe Taravari me disa bashkëpartiakë të ASH-së, e cila po ashtu u nda në dysh. Kështu edhe i hynë garës në këto zgjedhje parlamentare, dhe me këtë përbërje arritën ta rrëmbejnë Çairin, një prej bastioneve të BDI-së ndër vite!

Çairi ndahet mes zonës zgjedhore 1 dhe 2. Në të dyja, Koalicioni VLEN ka marrë më shumë vota se Fronti Europian.

Në Çairin që i përket njësisë zgjedhore 1, ku listës i ka prirë Izet Mexhiti, VLEN ka marrë 8.563 vota, ndërsa Fronti Euorpian, listës të së cilës i ka prirë ish-pjesëtari i grupit të zjarrit Blerim Bexheti, ka marrë 6.160 vota, pra 2403 vota më pak.

Në Çairin që e kap zona zgjedhore 2, lista e VLEN e prirë nga Afrim Gashi, ka marrë 5.007 vota, ndërsa Fronti Euorpian, listës që i priu Sadulla Durkau, ka marrë 4.872 vota, pra 135 më pak.

Duhet cekur se Çairi edhe si Komunë gjithnjë është drejtuar nga BDI, deri sa nga kjo parti u shkëput Mexhiti, e pas tij shkoi edhe kryetari aktual i Çairit Visar Ganiu. Ndër figurat më të njohura që vijnë nga kjo degë janë Artan Grubi, që deri para qeverisë teknike mbante postin e zëvendëskryeministrit të parë dhe Bujar Osmani, nënkryetar i BDI-së dhe ministër i punëve të jashtme.

TË FUNDIT
16 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
22 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
23 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

20 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
18 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
11 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
20 orë
LLoga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
17 orë
Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
10 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
20 orë
A do të jetë ministër i Ekonomisë? Ja çfarë thotë Besar Durmishi nga VLEN

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ