A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

Picture of ina-online
ina-online

22/04/2024

Aktivistja për të drejtat e njeriut dhe themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiç, i bëri thirrje “elitës intelektuale” që të mbështesë Rezolutën e OKB-së për Srebrenicën dhe të mos jetë “turpi dhe e pa interesuar për të ardhmen e Serbisë”.

“Elita intelektuale në Serbi është mendjemadhe dhe e painteresuar për të ardhmen e Serbisë. Po të mos ishte kështu, a nuk do ta ftonte presidentin Aleksandër Vuçiq, që të mos turpërohet duke luftuar kundër Rezolutës së OKB-së për shpalljen e 11 korrikut si Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës”, ka shkruar ajo në rrjetin X.

Në fillim të majit duhet të mbahet seanca e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku shtetet anëtare do të shprehin mendimin e tyre për Rezolutën e propozuar për Srebrenicën.

Presidenti Vuçiç nga ana tjetër ka nisur misionin e tij në OKB kundër kësaj rezolute

Vuçiç do të ketë edhe një sërë konsultimesh dhe takimesh me përfaqësuesit e shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara, për të shpjeguar qëndrimin e Serbisë në lidhje me rezolutën e shpallur për gjenocidin në Srebrenicë.

Ai njoftoi se u takua me më shumë se 120 përfaqësues të përhershëm të vendeve të ndryshme në OKB dhe njoftoi se në Misionin e Serbisë në Kombet e Bashkuara në Nju Jork u formua një seli për t’u marrë me çështjet që lidhen me përpjekjen për të miratuar rezolutën për Srebrenicën dhe tha se shanset e Serbisë nuk janë të mëdha, por kjo do të luftojë.

Në prag të udhëtimit në Nju Jork, Vuçiç deklaroi se miratimi i një rezolute të tillë do të dëmtonte edhe më shumë marrëdhëniet në rajon dhe se Serbia do të luftojë me të gjitha forcat kundër miratimit të rezolutës.

TË FUNDIT
4 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
4 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
4 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
5 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re
7 orë
Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
20 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
4 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
1 ditë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
12 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
4 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

vmro vlen

Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

bdi ali ahmeti kuvend

Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Kurti

Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë

INFO

NA NDIQ