Abazoviq: Vota për pranimin e Kosovës në KiE nuk ishte kundër Serbisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/05/2023

Kryeministri Malit të Zi Dritan Abazoviq tha se vota e shtetit të tij pro-Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës nuk ishte kundër Serbisë. Ai këto deklarata i bëri në seancën e Komitetit Parlamentar për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Emigrantë/

“Nuk do të habitesha nëse do ta votonim kundër, kështu që u thirr një seancë dëgjimore”. Atëherë do të ishte diçka e justifikuar. Kam dëgjuar se është fjala për mostransparencë – votimi është bërë në komision, nuk ka qenë anëtarë të Qeverisë por ambasadori. Ajo dërgoi një shënim që ne duhet të bëjmë një deklaratë. A kanë mendime të ndryshme anëtarët e Qeverisë? Shumica prej tyre, ose më saktë të gjithë, pranuan që në fillim se Mali i Zi ka një politikë të jashtme konsistente. Mali i Zi votoi së bashku me 33 vende të tjera. Neni 4 i Marrëveshjes së Ohrit thotë se një vend nuk do të ndalojë një tjetër nëse dikush dëshiron të anëtarësohet në një organizatë të caktuar ndërkombëtare. Interesi i Malit të Zi këtu është më i madhi. Ajo reflektohet në bashkëpunimin dhe stabilitetin rajonal. Ne nuk mund të japim një kontribut më të madh në zgjidhjen e këtyre çështjeve, por mund të jemi miqësorë dhe t’i ftojmë shtetet të gjejnë një gjuhë të përbashkët”, tha ai.

Abazoviq tha se votimi është shtyrë disa herë dhe se vendimi përfundimtar nuk është drejtuar kundër Serbisë.

“Kam qenë shumë kolegjial, kam thënë se do të votojmë për dhe se nuk ka asgjë kundër Serbisë”. Ne jemi një vend që e kemi njohur Kosovën, jemi sjellë si të gjitha vendet që e kanë njohur, por ne i kuptojmë vendet që nuk e kanë njohur Kosovën. Në këtë mënyrë kemi një politikë konsistente. Ky nuk është vendim i marrë në seancat e Qeverisë. A ishte dikush i interesuar se si u votua nisma për gjendjen e të drejtave të grave në Afganistan? Ne jemi duke u mbështetur që në dialog të gjendet një zgjidhje e qëndrueshme ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe mendoj se ishte në atë kontekst”, theksoi ai, duke shtuar se Mali i Zi ka marrëdhënie të mira me Serbinë.
“, tha ai, duke shtuar se presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se nuk do të ishte interpretuar shumë ndryshe edhe nëse Mali i Zi do të abstenonte.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse vendimi i Qeverisë për njohjen e Kosovës në vitin 2008 ishte demokratik, Abazoviq tha se atëherë janë ndjekur procedurat.

“Njëra është çështje ligjshmërie, tjetra është legjitimiteti. A ishte në përputhje me vullnetin e mazhorancës, ndoshta jo. Pastaj ishin zgjedhjet, e dini si i organizoi DPS. Ai kishte një mbështetje të konsiderueshme në parlament me partitë e tij satelitore. , dhe ata e morën vendimin e Qeverisë”, shtoi Abazoviç./21Media

TË FUNDIT
52 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
58 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
4 orë
Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

ME TE LEXUARA

13 orë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
12 orë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës
7 orë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
4 orë
Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

LEXO MË SHUMË

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

vjosa osmani

Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës

policia serbe vrasje serbi

Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

INFO

NA NDIQ