Avdullah Hasani emërohet këshilltar i kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2022

Talat Xhaferi, si kryetar i parë Shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, pozitë që vazhdon ta mbaj që dy legjislatura, ka bërë edhe një veprim që ka ndodhur për herë të parë në institucionin që ai drejton.

Ai ka emëruar Avdullah Hasani, si Këshilltar të Jashtëm të Kryetarit të Kuvendit, duke shënuar kështu Kosovarin e parë të emëruar në këtë pozitë. Avdullah Hasani,është i njohur për publikun që nga mosha 17 vjeçare kur për herë të parë në historinë e Kosovës së bashku me ish kryeparlamentarin Jakup Krasniqi, kishte themeluar Kuvendin e të Rinjve të Kosovës, ndryshe Hasani ka qenë bashkëpunëtor dhe pjesë e kabineteve të dy kryeparlamentarëve dhe pastaj pjesë e kabineteve të tre kryeministrave si Këshilltar dhe Koordinator.

TË FUNDIT
6 minuta
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
15 minuta
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
30 minuta
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
1 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
10 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
1 ditë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
5 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat
1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve

LEXO MË SHUMË

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

INFO

NA NDIQ