BE bllokoi 148 milionë euro nga IPARD 3 për Shqipërinë, për shkak të keqpërdorimit të fondeve të marra më parë

INA
INA

02/04/2024

Për shkak të keqpërdorimit të fondeve të akorduara më parë, Bashkimi Evropian ka bllokuar 148 milionë euro nga grantet IPARD 3 për të ndihmuar bujqësinë shqiptare.

Në nëntor të vitit të kaluar u bë e ditur se ekspertët e Komisionit Evropian zbuluan keqpërdorimin e 33.5 milionë eurove, mjete të marra nga programet IPARD, që përbën 71 për qind të keqpërdorimeve në të gjithë Ballkanin.

– Për shkak të kësaj situate shqetësuese, Agjencia për Bujqësi dhe Zhvillim Rural filloi një hetim të thelluar për shpërndarjen e mjeteve. Keqpërdorimi i fondeve të BE-së doli të ishte “i tmerrshëm”, pasi Agjencia gjeti 98 subjekte që kryen abuzime dhe kërkuan kthimin e fondeve, tha televizioni.

Sipas të njëjtit burim, 73 shfrytëzues kanë thënë se do t’i kthejnë mjetet e marra, por nuk kanë bërë, ndërsa 25 të tjerë nuk janë pajtuar fare.

Ndërkohë, Prokuroria e Posaçme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, SPAK, nisi hetimet për keqpërdorimin e fondeve të BE-së.

Shuma totale e parregullsive të konstatuara në 7 vende të Ballkanit është rreth 47 milionë euro, nga të cilat 71 për qind i takojnë Shqipërisë dhe 13 milionë euro ose 29 për qind në 6 vende të tjera, si Turqia, Maqedonia e Veriut, Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Rumania.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Banka-Boterore-600x360-1

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni e Prishtina

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

kredite denar

Nuk ka më kredi të shpejta pa prani fizike

banesa ndertim

Në muajin shkurt janë dhënë 387 leje ndërtimi në Maqedoni, 9.9% më shumë se vitin e kaluar

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Inflacioni është vënë nën kontroll

inovacione

FIZHT: 240 mijë euro në dispozicion përmes thirrjes së re publike “Kupona inovacioni për Ballkanin Perëndimor”

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore: Tirana e qytetet e mëdha pësuan rënie të gjelbërimit, ndër më të ulëtit në rajon

INFO

NA NDIQ