Bieber: Vuçiq po e përdor Kosovën për të larguar vëmendjen nga protestat kundër tij

ina-online
ina-online

10 Qershor, 2023

Me moton, “Serbia kundër dhunës”, dhjetëra mijëra qytetarë serbë dje kanë protestuar në Beograd, duke kërkuar edhe dorëheqjen e presidentit, Aleksandar Vuçiq.

Florian Biber, drejtor i Qendrës për Studime të Evropës Juglindore në Universitetin e Grazit, tha se Vuçiq po tregohet i paaftë ndaj protestës dhe kjo bëri që ajo të jetë më masive.

Megjithatë, ai mendon se për të hequr vëmendjen nga protestat, lideri serb po e përdor çështjen e Kosovës.

“Për më tepër, ato shërbyen si një mënyrë për të larguar vëmendjen dhe vrullin nga protestat antiqeveritare. Ai po e përdor çështjen e Kosovës si një mënyrë perfekte për të larguar vëmendjen nga sfidat e brendshme. Mbetet vetëm një nga lepujt që mund ta nxjerrë nga kapela kur ka nevojë”, pohoi ai.

Për Vuçiqin, tensionet në Kosovë shërbejnë për qëllime të shumëfishta, shkruan Foreign Policy.

Ato përshtaten mirë me retorikën nacionaliste të Vuçiqit dhe i mundësojnë atij të luajë rolin e një burrështetasi në nivel evropian dhe ndërkombëtar.

Ndryshe, Vuçiq dha dorëheqje si kreu i Partisë Progresive Serbe, por kjo nuk i ndali protestat. Zgjedhjet e parakohshme tani janë në horizont, por ende nuk ka dalë një opsion tjetër që mund t’ia sfidonte seriozisht pushtetin autoritar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-22-29-57-752-edit_com.android.chrome

Driton Kuka: Me zjarr, ujë dhe me xhudon e Kosovës s’ka lojë

bajram begaj OKB

Begaj ua kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës tri vendeve afrikane

kurti zvicer berset

Kryeministri Kurti në Zvicër takoi​ Presidentin e Konfederatës zvicerane, Alain Berset

vjosa osmani biden

“Vjosa Osmani e ka marrë këtë garanci nga Joe Biden”/ Profesori jep mesazhin e fuqishëm për Kosovën

operim-transplant-zan-mitrev-operacion

Mjekë nga Turqia me stafin vendor operuan 12 fëmijë në QKUK

policia kosoves

Tre serbët e arrestuar për krime lufte ishin lokalizuar nga AKI

Donika Gervalla

Gërvalla i reagon Vuçiqit: Pavarësia e Kosovës nuk shkel Kartën e OKB-së

Zoran Milanoviq - Aleksander Vuçiq

Përplasja indirekte e Vuçiqit e Milanoviqit rreth Kosovës

escobar eskobar gabriel

​Escobar: Nuk shoh asnjë dëshmi njëanshmërie të Miroslav Lajçak

INFO

NA NDIQ