Borisovi porosi Kovaçevskit: Zgjidhni çështjet, mos i përsëritni gabimet tona

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Në fund të vizitës zyrtare në Bullgari, kryeministri Dimitar Kovaçevski u prit nga lideri i partisë bullgare GERB, Bojko Borisovi.

Në takim nga ana bullgare morën pjesë dy ish-ministrat e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva dhe Daniel Mitovi, si dhe ish-zëvendëskryeministri Tomislav Donçevi, informoi korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

Që në fillim të takimit Borisovi e përmendi rolin e Bullgarisë për rifillimin e procesit të eurointegrimeve të Ballkanit Perëndimor, që filloi gjatë kryesimit bullgar me Këshillin e BE-së në vitin 2018.

Ai gjithashtu theksoi, se e gjithë bota demokratike perëndimore e ka pranuar nënshkrimin e Marrëveshjes për miqësi dhe fqinjësi të mirë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në gusht të viti 2017 nga ana e Borisovit dhe ish-kryeministrit Zoran Zaevit.

Gjatë bisedës me delegacionin e Maqedonisë së Veriut, të udhëhequr nga kryeministri Kovaçevski, Borisovi tha se Shkupi nuk duhet t’i shtyjë deri në fund temat kryesore.

“Ky është një gabim i yni. Çështjet e rëndësishme lidhur me historinë dhe gjuhën e urrejtjes duhet t’i zgjidhni menjëherë. Kapeni demin për briri. Zgjidhni menjëherë”, theksoi Borisovi.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
11 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
1 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
1 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
10 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ