E pazakontë në Japoni, pas heqjes së maskave, nisin leksionet për të mësuar buzëqeshjen

INA
INA

17 Maj, 2023

Seminaret “Mësoni të buzëqeshni” kanë lindur në Japoni dhe duket se po tërheqin mjaft studentë, ndërsa japonezët heqin maskat pas viteve të pandemisë së koronavirusit.

Në mars, qeveria njoftoi se përdorimi i maskave tani është vullnetar dhe mediat lokale raportuan së fundmi se një qendër e kujdesit për të moshuarit në Tokio mbajti një seminar për të ndihmuar mysafirët e saj të buzëqeshnin përsëri.

Siç rezulton, kjo nuk është një ide e izoluar, por një fenomen më i çuditshëm që shpesh regjistrohet në shoqërinë e çuditshme japoneze. Në fakt, ajo ekzistonte para pandemisë së koronavirusit, pasi japonezët kanë në kulturën e tyre përdorimin e maskave.

Një nga kompanitë japoneze që organizon seminare të tilla në të gjithë vendin është Egaoiku, që në japonisht do të thotë “Buzëqeshje”. Sipas British Independent, një grua 79-vjeçare, e cila mori pjesë në një nga këto seminare, tha se “gjatë pandemisë, ajo nuk kishte mundësi të shihte njerëzit të buzëqeshnin dhe ajo vetë nuk e shfaqte buzëqeshjen e saj për vite me radhë”. “Më kujtuan se sa e rëndësishme janë buzëqeshjet”, shtoi ajo.

Egaoiku i kishte mbajtur këto seminare online përpara njoftimit për heqjen e masës së detyrueshme të maskës, por një zëdhënës tha se midis shkurtit dhe prillit 2023, numri i pjesëmarrësve “është rritur 4.5 herë” krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Keiko Kawano, drejtoresha e kompanisë, ka trajnuar të paktën 4000 njerëz se si të buzëqeshin deri më tani. Në fakt, mediat lokale raportojnë se ka trajnuar mbi 700 njerëz për t’u bërë “ekspertë të buzëqeshjes” të certifikuar. “Më shumë buzëqeshje, më shumë lumturi”, është motoja e saj, siç raportohet nga New York Times.

Kawano filloi t’u mësonte buzëqeshjen shtëpive të të moshuarve dhe zyrave të korporatave, si dhe njerëzve që shpresonin se një buzëqeshje më e mirë mund t’i ndihmonte në marrëdhëniet e tyre personale, si dhe në karrierën e tyre profesionale.

Pjesëmarrësit në klasat e buzëqeshjes përdorin pasqyra për të kontrolluar përparimin e tyre, me disa që ndryshojnë dhe rregullojnë shprehjet e tyre derisa të jenë të kënaqur me buzëqeshjen e tyre, vëren Guardian.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zelensky-1

Zelensky viziton rajonin e Khersonit pas goditjes nga përmbytjet

auto_Screenshot_21686211345

Shpëtohen 297 fëmijë të bllokuar në një jetimore në Sudan, humbin jetën 71 të tjerë

lcimg-86a23b5c-d16e-4d5f-b138-1d532c6da257-1-852x460

Shpërthimi i digës Kakhovka/ Imazhet satelitore zbulojnë një qytet të zhytur në ujë

erdogan

Kriza ekonomike godet Turqinë, Erdogan merr vendimin e rëndësishëm

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

trafiku-komunikacion-tirane-shkup-vetura-kolona

Austria vendos një ndryshim në komunikacion

vjosa osmani ismail kadare

Presidentja Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

avion-aeroplan-ushtarak

NATO përgatitet për stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e aleancës

53042ACD-A234-41B8-9870-860C8CD480F5

Ukraina evakuon mijëra banorë, pas shkatërrimit të digës Kahovka

INFO

NA NDIQ