SHBA po përgatit një paketë të re ndihme ushtarake prej 6 miliardë dollarësh për Ukrainën

Picture of INA
INA

26/04/2024

Kjo sipas një raporti të Reuters, duke iu referuar burimeve në Uashington, shkruan Ukrinform.

“Shtetet e Bashkuara mund të njoftojnë që të premten blerje të reja armësh për Ukrainën me vlerë 6 miliardë dollarë”, thuhet në raport.
Siç theksohet më tej, paketa e re e ndihmës ushtarake amerikane në shkallë të gjerë mund të përfshijë radarë kundër-artilerie, automjete taktike, interceptorë Patriot, drone, artileri, municione precize dhe sisteme kundër-drone.

Kujtojmë se të mërkurën, më 24 prill, presidenti i SHBA-së, Joe Biden nënshkroi në ligj projektligjin për financimin shtesë të sigurisë kombëtare, i cili parashikon, ndër të tjera, mbi 60 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën.

Më vonë, Departamenti i Shtetit i SHBA-së tha se vendi po cakton një këst prej 1 miliard dollarësh të ndihmës mbrojtëse për kombin në luftë.

Paketa e ndihmës mbrojtëse për Ukrainën, e njoftuar nga administrata amerikane të mërkurën, përfshinte raketa RIM-7 për sistemet e mbrojtjes ajrore, Stingers, municione HIMARS, Bradley IFV, si dhe armatime të tjera dhe pjesë rezervë për pajisjet tashmë të ofruara.

TË FUNDIT
2 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit
2 ditë
A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?
2 ditë
Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore
3 ditë
Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?
3 ditë
VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

Screenshot_35-780x470

Zbulohet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

fico atentat

VIDEO/Plagoset kryeministri i Sllovakisë Robert Fico

antoni blinken

Blinken nga Kievi: Atë që e ka shkatërruar Putini, Rusia duhet ta paguajë

Biden

Presidenti Biden shumëfishon tarifat amerikane për mikropocesorët dhe makinat elektrike kineze

INFO

NA NDIQ