Eksperti i sigurisë: Në Serbi të miturit janë duke u stërvitur nga trupat ruse, po trajnohen për luftë

INA
INA

10 Maj, 2023

Eksperti i çështjeve të sigurisë në Kosovë, Agim Musliu ka bërë me dije se në Serbi të miturit janë duke u stërvitur nga trupat ruse, çka sipas tij tregon edhe arsyen e vërtetë se për fëmijët janë kaq të familjarizuar me armët në këtë vend.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha ndër të tjera se Serbia ka presion shumë të madh për shkak të dështimit të rus në Ukrainë.

Sipas tij në Serbi është mendësia që të trajnohet një gjeneratë e re për luftë.

“Po e shohim se lufta në Ukrainë nuk po shkon ashtu siç e kanë planifikuar ushtarakët dhe politikanët rusë. Ka shumë impakt që po shihet dhe në Serbi. Serbia ka presion shumë të madh për shkak të dështimit rus në Ukrainë. Serbia po përsërit një doktrinë, kanë mendësinë që të trajnohet një gjeneratë të re për luftë”- tha ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

veriu-kosoves-mitrovic

Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri

vjosa osmani

Osmani në takimin me Macronin dhe Scholzin: Vuçiqit i kërkova ta largojë ushtrinë e tij nga kufiri me Kosovën

scholz macron vjosa osmani

Macron: Javën e ardhshme presim vendime të qarta nga Kosova dhe Serbia

vucic vjosa osmani

Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

MUHAMERI

Vuçiqi po i mashtron, manipulon dhe gënjen ndërkombëtarët

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

INFO

NA NDIQ