G7: Rusia të paguajë për dëmin që i ka shkaktuar Ukrainës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19 Prill, 2023

Çdo zgjidhje e konfliktit në Ukrainë duhet të sigurojë që Rusia të paguajë për dëmin që ka shkaktuar, sipas një deklarate të përbashkët të vendeve të G7, në Japoni.

Aty thuhet se G7 mbetet e përkushtuar për të shtuar sanksionet kundër Rusisë, shkruan ANSA.

“Ne zotohemi të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa është e nevojshme, dhe të ofrojmë mbështetje të vazhdueshme ushtarake, ekonomike dhe institucionale për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, të sigurojë të ardhmen e saj të lirë dhe demokratike, dhe të pengojë agresionin e ardhshëm rus”, thuhet në deklaratë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

INFO

NA NDIQ