Shënohet Dita e planetit Tokë

Picture of INA
INA

22/04/2024

Bota sot e shënon Ditën e planetit Tokë, nismë ndërkombëtare, qëllimi i së cilës është ta ngritë vetëdijen tek njerëzit për mbrojtjen e mjedisit jetësor dhe ruajtjen e planetit.

Dita e Tokës shënohet për të 55-tën herë. Ajo shënohet çdo 22 prill, ndërsa për herë të parë kjo ndodhi në vitin 1970 në SHBA, në organizim të senatorit amerikan, Gejlord Nelson dhe aktivistit Denis Hejs. Gjatë demonstratave të para, mbi 20 milionë njerëz dolën në rrugët e SHBA-së

Sipas organizatës ndërkombëtare “Dita e planetit Tokë”, këtë vit temë kryesore është lufta kundër plastikës nën titullin “Planeti kundër plastikës”.

Iniciatorët, përndryshe, erdhën në idenë për organizim të “Ditës së planetit Tokë” kur bota e pa dëmin nga derdhja e 11 milionë litrave naftë në Oqeanin e Qetë, që ndodhi si pasojë e fatkeqësisë gjatë punës në platformën për naftë afër Santa Barbarës, Kaliforni, SHBA.

Dita e planetit Tokë në mbarë botën shënohet me aksione të shumta, siç janë grumbullimi i mbeturinave, mbjellja e drinjve, protesta për luftë kundër ndryshimeve klimatike, punëtori edukative etj.

TË FUNDIT
25 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
10 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
13 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
2 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
13 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
10 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
25 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

Palestina gaza

Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen

izrael tel aviv gaza

Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

INFO

NA NDIQ