Ikën Gabriel Escobar, merr detyrën e re! Nuk do të jetë më i dërguar për Ballkanin Perëndimor

Picture of INA
INA

06/05/2024

I dërguari special për Ballkanin Perëndimor dhe Ndihmëssektretari për Çështjet Evropiane dhe të Euroazisë, Gabriel Escobar nuk do të jetë më në këtë detyrë.

Njoftimi është bërë nga Departamenti i Shtetit për mediat kosovare. Në deklaratë Departamenti i Shtetit konfirmon se Gabriel Escobar është drejt transferimit në një rol të ri.
Kjo vjen në kuadër të rotacionit që oficerët e shërbimit të jashtëm e kanë si rregull të detyrës së tyre dhe që ndodh në mënyrë proceduriale në 1 ose 4 vite të shërbimit të tyre në një detyrë, thotë në deklaratë DASH.

Escobar ndodhej prej tre vitesh në këtë rol dhe tashmë ai do të ketë një karrierë të gjatë në një detyre tjetër përfundon deklaratën e saj Departamenti Amerikan.

Reagimet vijnë pasi në shtypin kosovar filluan aludimet se Escobar ishte shkarkuar nga roli i tij, për shkak se fondacioni i gruas së tij kishte marrë donacione në mënyrë indirekte nga Ministria e Jashtme e Serbisë duke paraqitur një konflikt interesi për paanshmërinë e tij në bisedimet Kosovë – Serbi.

Departamenti Amerikan i Shtetit i quajti këto lajme fabrifikime të qëllimshme.
Escobar ka qenë një figurë e rëndësishme gjatë këtyre viteve në lehtësimin e dialogut Kosovë – Serbi dhe një nga negociatorët kyç për arritjen e Marrëveshjes së Ohrit në bashkëpunim me diplomatin e lartë të BE, Josef Borrell.

TË FUNDIT
2 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
2 ditë
Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë
2 ditë
Mitsotakis: Në këto rrethana, memorandumet e Marrëveshjes së Prespës nuk do të ratifikohen në parlamentin grek
3 ditë
I skuqur në fytyrë dhe me flamurin serb në duar, bëhet viral reagimi i Vuçiq gjatë votimit të OKB për rezolutën kundër genocidit në Srebrenicë
3 ditë
“Kroacia paditë Serbinë për gjenocidin në Kosovë”/ Vjen paralajmërimi: Kështu do të veprojë tani Vuçiq

ME TE LEXUARA

2 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

LEXO MË SHUMË

mustafa jusufspahic

Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

serbia rusia

Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Në këto rrethana, memorandumet e Marrëveshjes së Prespës nuk do të ratifikohen në parlamentin grek

vucic okb

I skuqur në fytyrë dhe me flamurin serb në duar, bëhet viral reagimi i Vuçiq gjatë votimit të OKB për rezolutën kundër genocidit në Srebrenicë

vucic okb

“Kroacia paditë Serbinë për gjenocidin në Kosovë”/ Vjen paralajmërimi: Kështu do të veprojë tani Vuçiq

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Dodik

Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

INFO

NA NDIQ