Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

Picture of ina-online
ina-online

11/04/2024

U mbajt këtë mesditë ceremonia e ndarjes së çmimeve “Lumo Skëndo”, ku si vepra më e mirë në publicistikë dhe eseistikë u përzgjodh “Fan Noli- Apostull” i gazetarit e studiuesit Ilir Ikonomi.

Ilir Ikonomi është fituesi i Çmimit “Lumo Skëndo” për vitin 2023. Vlerësimi për veprën më të mirë në publicistikën dhe eseistikën shqiptare iu dorëzua gjatë ceremonisë së mbajtur sot nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, ku të pranishëm ishin figura të letërsisë por edhe përfaqësues të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit.

Mes 10 kandidaturash, juria e kryesuar nga Arlinda Dudaj përzgjodhi librin “Fan Noli -Apostull” të studiuesit e gazetarit, me motivacionin “Për trajtesën me objektivitet dhe profesionalizëm të jetës dhe veprës së personalitetit të shquar të kombit Fan S. Noli, duke dhënë gjithashtu një mesazh të rëndësishëm sesi studimi i historisë dhe kulturës së të shkuarës, na ndihmon për të kuptuar të tashmen e të ardhmen”.
Pasi mori ccmimin Ikonomi rrëfeu edhe disa detaje të miqësisë së shkurtër që ka zbuluar përgjatë studimit të tij mes Fan Nolit dhe Mit’hat Frasherit.

“Jam shumë i gëzuar që marr sidomos çmimin “Lumo Skëndo”. I madhi Lumo Skëndo, për të cilin unë gjithashtu kam zbuluar detaje të një miqësie të shkurtër me Fan Nolin. Në vitin 1921 Fan Noli ishte përfaqësues i Shqipërisë në Gjenevë. Dhe, Mit’hat Frashëri urdhërohet që të shkojë në Gjenevë dhe të ndihojë Fan Nolin sepse çështja e kufirit u transferua në Lidhjen e Kombeve. Ishte data 1 shtator e vitit 1921 kur shkuan në zyrin e lordit Arthur Balfour, ish-kryeministri i Britanisë. Hapet dera hynë të dy dhe i thanë duam që ju anglezët të na ndihmoni me ccështjen e kufirit se kjo arriti kulmin , srbët dhe grekët nuk njohin kufirin. Po thotë ai “unë jam asnjanës, pse duhet t’ju ndihmoj juve shqiptarëve?”. Dhe Noli me Frashërin i përgjigjen: Sepse ju jeni fuqi e madhe dhe duhet të na ndihmoni dhe ne kemi të drejtë”, tregon Ilir Ikonomi, studiues e gazetar.

TË FUNDIT
5 orë
Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022
6 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
8 orë
Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
1 ditë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
8 orë
Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut
6 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
5 orë
Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022

LEXO MË SHUMË

universiteti-i-tetoves-UT

Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

gjimnazi kumanove gurthemeli

Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë

muharrem saliu de biasi

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

Naim frasheri

Përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

INFO

NA NDIQ