Inflacioni afatgjatë është një kërcënim më i madh për Britaninë e Madhe sesa për SHBA-në

Picture of INA
INA

12/04/2024

Rreziku i inflacionit afatgjatë është më i madh në Britaninë e Madhe sesa në Shtetet e Bashkuara, tha sot përfaqësuesja zyrtare e Bankës së Anglisë, Megan Green, në një artikull për “Financial Times”.

Sipas saj, tregjet tani presin që Banka e Anglisë të ulë normat e interesit më herët se banka qendrore amerikane, Fed. Arsyeja kryesore për këto pritje, sipas Green, është inflacioni çuditërisht i lartë i marsit në Shtetet e Bashkuara.

Megan Green beson se pritjet e investitorëve janë të parakohshme dhe paralajmëron rrezikun e inflacionit afatgjatë në Britaninë e Madhe. Inflacioni në Shtetet e Bashkuara u rrit në mars nga 3.2 për qind në shkurt në 3.5 për qind, njoftoi dje Byroja e Statistikave të Punës në SHBA.

Tregjet kishin pritur një normë më të ulët të inflacionit të marsit në SHBA prej 3.4 për qind, dhe tani është më e larta që nga shtatori 2023, sipas faqes së internetit të organizatës. Banka e Anglisë njoftoi në faqen e saj të internetit më 21 mars se kishte vendosur të mbante normën bazë të interesit në 5.25 për qind për të pestën herë radhazi, në përputhje me pritjet e tregut.

Norma standarde e interesit në Britaninë e Madhe mbetet në nivelin më të lartë në 16 vitet e fundit. Vendimi tjetër për normat e interesit në Mbretërinë e Bashkuar do të shpallet më 9 maj.

TË FUNDIT
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
5 orë
Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë
1 ditë
Për 2€ më lirë shporta e konsumit në muajin maj
1 ditë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
2 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Për 2€ më lirë shporta e konsumit në muajin maj
5 orë
Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
1 ditë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

LEXO MË SHUMË

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

denari-756x420-696x387-1

Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

fature-market

Për 2€ më lirë shporta e konsumit në muajin maj

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Oda Ekonomike kërkon që të vazhdohet projekti për Korridoret

kompjuter

Prezantim i rezultateve për vlerësim të klimës afariste dhe vendit si lokacion për investim

taksa shtepi kredi

Vitin e kaluar në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 23.545 shitblerje të patundshmërive, me vlerë 910 milionë euro

UJP DAP

Tatimet, DAP publikoi listën e borxhlinjve

INFO

NA NDIQ