Intervista skandaloze e Llatasit, si kishte dhunuar një vajzë, Komiteti i Helsinkit reagon (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/02/2023

Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në RMV dënoi një intervistë të gazetarit Dragan Pavloviq – Llatas, në të cilën ai pretendon se “përdhunoi një vajzë në makinë, pasi ajo ishte rrahur më parë”.

Intervista e publikuar së fundmi nga YouTuber Stefan Lazarov, ku i ftuari i tij Llatas tregon se ai kur ishte në moshën 15 vjeçare dhe disa shokë të tij kanë abuzuar dhe përdhunuar një vajzë. Kjo sipas komitetit është një pasqyrë që tregon se si trajtohen femrat që janë viktima të dhunimit.

“Në videon, e cila tashmë ka mbi 50 mijë shikime, për dy bashkëbiseduesit dhunimi është një burim argëtimi dhe të qeshurash, me të cilin drejtpërdrejt i dërgojnë mesazh publikut të madh se nuk është vetëm diçka normale, por edhe qesharake. Kjo intervistë është vetëm një tregues publik dhe i dhimbshëm se si duket në praktikë normalizimi i kulturës së dhunës dhe deri ku mund të çojë mosveprimi i institucioneve dhe mungesa e qëndrimeve dhe politikave të qarta që mbrojnë viktimat”, u përgjigj Komiteti i Helsinkit.

Nga atje ata i bëjnë thirrje publikut që të reagojë duke dënuar këtë akt, kur duket qartë se sistemi mbështetës nuk funksionon.

Deputeti i LSDM-së, Martin Kostovski i bëri thirrje Prokurorisë Publike që të arrestojë gazetarin Dragan Pavloviq – Llatas pas komenteve të bëra për përdhunimin e një vajze në podkastin e YouTuber-it Stefan Lazarov. (INA)

 

https://www.facebook.com/FurKlan/videos/739847670967346/?t=19

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ