Karnavalet Ilire në Bozovcë të Tetovës. Mehmedi: Të kujtojmë të kaluarën dhe traditën e këtij karnevali

Picture of INA
INA

20/04/2024

Sot mbahen Karnavalet Ilire të malësisë së Sharrit në fshatin Bozovcë dhe më 21 prill, e diel, në sheshin e Tetovës. Manifestimi tradicional që me vite festohet në mars, në fillimin e verës, sivjet shkaku i Ramazanit u bartë në prill.

Organizatori Neshad Mehmedi theksoi se do të shkojnë shtëpi më shtëpi për të kujtuar të kaluarën se si ka qenë tradita orgjinale e këtij karnevali.

“Njerëzit kanë shkuar shtëpi më shtëpi, kanë kënduar këngë të dasmave, gurbetit, beqaris dhe kështu me radhë, kurse zonjat e shtëpisë kanë dhënë dhuratat më të mira që tregon solidaritetin e popullit tonë”, tha Mehmedi.

TË FUNDIT
11 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
17 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
18 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

ME TE LEXUARA

22 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
19 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
1 ditë
Deputetës së LSDM-së i pengon se pse Gashi deklaratën solemne fillimisht e lexoi në gjuhën shqipe
14 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

INFO

NA NDIQ