Korridori 8 dhe 10D pritet të përfundojë më 31 dhjetor 2027, por kur Shkup – Bllacë?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25 Mars, 2023

Katër seksionet e autostradave të Korridorit 8 dhe 10D pritet të përfundojnë më 31 dhjetor të vitit 2027, kështu bëri të ditur drejtori i Ndërmarrjes Publike “Rrugë Shtetërore”, Ejup Rrustemi në “10 Minuta” në TV21.

Por, a ka një afat përfundimtar se kur pritet të përfundojë autostrada Shkup – Bllacë.

Për këtë Rrustemi tha se do të mësohet pasi të zgjidhet realizuesi i ndërtimit dhe mbikëqyrjes.

Për dy deri në tre javë tha se pritet të fillojë procedura.

“Unë shpresoj se brenda dy – tre javësh do të fillojë edhe procedura për zgjedhjen e realizuesit të punimeve dhe mbikëqyrjen për Shkup – Bllacë… Ato janë procedura të Bankës Evropiane për zhvillim dhe rikonstruim dhe në momentin që do të kemi tenderimin, atëherë në kohë do të ju njoftojmë ju dhe gjithë opinionin se cilat do të jenë afatet për realizimin e kësaj rruge”, tha Rrustemi./TV21

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

haradinaj-kurti

Haradinaj – Kurtit: Mos e bëj më asnjë hap pa amerikanë

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me Osmanin dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

INFO

NA NDIQ