Kovaçevski kërkoi nga Shaqiri edhe njëherë të shqyrtohen reformat e propozuara në arsim

INA
INA

02/06/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka kërkuar nga ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, me ekipin e këshilltarëve, edhe njëherë t’i shqyrtojnë reformat që u propozuan në këtë resor, ndërkaq për të zbatuarat, të shihet efekti.

“Po zhvillohet diskutim i gjerë lidhur me reformën në arsim. Bisedova me minsitrin e Arsimit dhe Shkencës të ulet me ekipin e tij të këshilltarëve, me këshillat që i kanë në pjesën arsimit, edhe njëherë të shqyrtohen reformat të cilat u propozuan, ndërsa ato që u zbatuan, të shihet efekti i tyre. Atje ku ende nuk kanë filluar, të shihet se cili është qëndrimi i mësimdhënësve, i prindërve, ekspertëve, në mënyrë që në fund të sjellim vendim që do të jetë i përshtatshëm për të gjitha palët”, tha Kovaçevski sonte gjatë pjesëmarrjes në emision në Televizionin Sitell, përcjell PRESSonline.al

Ai foli për vonesën e librave shkollorë dhe tha se shkaku është se duhej të bëheshin porosi dhe të shkruhen duke pasur parasysh ndryshimin e koncepteve arsimore në arsimin fillor.

Kovaçevski porositi se duhet të avancohet arsimi dhe nxënësit të përfitojnë dituri që do të jenë menjëherë të zbatueshme.

Arsimin dual e vijojnë tashmë disa mijë nxënës dhe me atë, sipas tij, arritëm të sigurojmë fuqi punëtore pë fabrikat që po hapen në shtet në numër gjithnjë e më të madh. për kohë të shkurtë, siç tha, do të kemi investim të “Gereshajmer” për prodhimin e produkteve të sofistikuara në industrinë mjekësore, të baterive të litiumit të “BMZ grup” nga Gjermania, të “Jageo” për prodhimin e çipeve, të cilave do t’u nevojitet fuqi punëtore e cila do t’i prodhojë ato prodhime të sofistikuara. Arsimi duhet të jetë në hap me atë, theksoi Kovaçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

INFO

NA NDIQ