Kroaci: HDZ-ja dhe PD-ja arritën një marrëveshje për formimin e Qeverisë

Picture of INA
INA

08/05/2024

Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) dhe Lëvizja Atdheu (PD) kanë arritur marrëveshje për formimin e shumicës parlamentare dhe Qeverisë së re të Kroacisë, e cila do të udhëhiqet nga kryeministri aktual Andrej Plenkoviq, njofton HDZ-ja.

“Propozimi i marrëveshjes së bashku me ndarjen e portofoleve do të paraqitet sot në organet e partisë dhe më pas do të informojmë opinionin për të gjitha detajet. Pas konfirmimit të marrëveshjes do të fillojë mbledhja e nënshkrimeve në mënyrë që kryetari i HDZ-së, Andrej Plenkoviq të marrë mandatin për të formuar Qeverinë e ardhshme të HDZ-së, PD-së dhe partnerëve”, thuhet në llogarinë e HDZ-së në rrjetin social X.

Sipas rezultateve të Komisionit Shtetëror Zgjedhor (DIP) të Kroacisë, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) fitoi zgjedhjet parlamentare të mbajtura më 17 prill të këtij viti, duke fituar 27,65 për qind të votave ose 61 ulëse në Parlament, dhe “Rijeka Pravde” mblodhi rreth Partisë Socialdemokrate (SDP) 24,37 për qind të votave. Lëvizja për Atdheun fitoi afër dhjetë për qind të votave. Për formimin e Qeverisë duhet të sigurohen 76 duar në Parlament.

TË FUNDIT
2 orë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
5 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
7 orë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 ditë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
4 ditë
Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
7 orë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
5 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
2 orë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

LEXO MË SHUMË

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

mitsotakis

Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

greqi-1-800x445-600x360

Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së

Dodik Murphy

SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

INFO

NA NDIQ