Kryeprokurori Joveski: I gjithë sistemi gjyqësor i vendit ka nevojë për reforma

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2022

Kryeprokurori i përgjithshëm në Maqedoninë e Veriut, Lubomir Joveski flet për agjencinë e lajmeve MIA për prioritetet e Prokurorisë Publike për vitin 2022.

“Për këtë vit buxheti i Prokurorisë është rritur me rreth 14 për qind. Garancinë e shoh edhe në Ligjin për Prokurorinë Publike, ku për herë të parë u konstatua se 0,4 për qind nga Buxheti i Republikës së Maqedonisë do të ndahen për nevojat e Prokurorisë. Jemi të vetëdijshëm se kjo nuk mund të arrihet menjëherë duke pasur parasysh këto kriza që janë aktualisht në vend, por pres që për disa vite të arrihet ajo përqindje”, tha në intervistë për MIA-n, prokurori publik i shtetit, Lubomir Joveski.

Ai ka theksuar se vitin e kaluar janë punësuar 60 prokurorë publikë, shumica bashkëpunëtorë profesional, ndërsa tani siç thotë ai për këtë vit Prokuroria ka shpallur konkurs për 72 punëtorë profesional administrativ.

I pyetur se si e vlerëson situatën nga aspekti se kapitujt 23 dhe 24 që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe të drejtat themelore janë praktikisht të parët që vlerëson BE-ja në raport me vendin tonë, Joveski tha se padiskutim i gjithë sistemi gjyqësor i vendit ka nevojë për reforma.

“Por duke folur nga këndvështrimi i Prokurorisë, më duhet të them se raporti i fundit i BE-së tregon progres në luftën kundër krimit të organizuar, të rëndë. Gjithashtu, prokurorisë dhe shtetit i janë shënuar detyra të caktuara në pjesën e zbatimit të Strategjisë së Reformës në Drejtësi dhe Prokuroria ka miratuar si të thuash akte themelore në pjesën e strategjisë së burimeve njerëzore që vepron, si dhe Ligji për Prokurorinë Publike, pas të cilit janë miratuar aktet nënligjore dhe ende po punohet në sistematizimin e Prokurorisë”, tha Joveski.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Ky është parashikimi i motit për sot

qeveria kosoves prishtine

Sot ditë zie në Kosovë në kujtim të vajzave dhe grave të vrara

ikja

Të dhënat e trishta/ Të rinjtë po ikin në emigracion, të moshuarit punojnë

KESHILLI i Evropes KIE

Këta janë 29 deputetët që votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

INFO

NA NDIQ