Kurti: Ekziston marrëveshja, kemi nevojë për zbatim të saktë dhe të shpejtë të saj

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Marrëveshja e Ohrit duhet që të fillojë të zbatohet sa më shpejtë.

Ai, në një konferencë për media, është shprehur se në Bruksel më 4 Prill kryenegociatorët do të mblidhen për të diskutuar për ankesin e zbatimit të propozimit evropian.

“Takimi në javën e parë të prillit që do të mbahet në Bruksel nuk do të jetë ndërmjet meje dhe presidentit të Serbisë, por në mes kryenegociatorëve. Ata do të diskutojnë për çështjen e zbatimit të marrëveshjes që tashmë është dakorduar, pra ka marrëveshje, ekziston marrëveshja. Ajo është publike për të gjithë, është shumë e qartë. Kemi nevojë për zbatim të saktë dhe të shpejtë të saj, prandaj do të caktohet një takim ndërmjet kryenegociatorëve”, ka thënë Kurti.

“Së pari, marrëveshja do të zbatohet, e para nuk do të ketë që diçka të zbatohet dhe diçka jo. Ashtu qysh nuk mund të ketë nënshkrim të një anshëm të marrëveshjes dhe as aneksit të zbatimit. Njësoj, nuk mund të ketë as zbatim të njëanshëm të marrëveshjes. Prandaj, marrëveshjet nuk duhet ta copëtojmë që të marrim pjesët e preferuara”./klankosova

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Albin-Kurti-3

Kurti: Grafitet serbe mbi mjetet e NATO-s janë kujtim i errët, dënoj sulmet ndaj KFOR-it dhe gazetarëve

rama-1-750x430-1

Rama për zhvillimet në veri: Kosova po lëndohet në sytë e aleatëve

arben-taravari-albin-kurti

Arben Taravari reagon për tensionet në veriun e Kosovës

glauk-konjufca

Konjufca:Është koha që dhunës t’i përgjigjemi me një zë të përbashkët

giorgia meloni kryeministre italise

Reagon kryeministrja italiane: S’do t’i tolerojmë më sulmet ndaj KFOR’it

dhuna ndaj policise serbet veri

Milanoviq: Protestuesit në veri janë bandat e Vuçiqit

slavjanka-petrovska

Tensionet në veriun e Kosovës, Petrovska e quan të gabuar vendimin e autoriteteve të Kosovës

haradinaj-kurti

Haradinaj i bën thirrje Kurtit të mos ndërmarrë veprime pa koordinim me aleatët

veri dhuna serb zvecan

NATO dënon fuqishëm sulmet e paprovokuara ndaj KFOR-it në veri

INFO

NA NDIQ