Kush merr pensionet më të larta në Maqedoninë e Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

Vetëm 0,02 për qind të pensionistëve në Maqedoninë e Veriut kanë pensionet më të larta. E këta janë pensione që janë 943 euro dhe se këtë shumë e marrin 58 pensionistë.

Por është interesante se një pension të tillë e merr një punëtor mesatar i pensionuar në Gjermani apo vendet tjera evropiane, përcjell INA.

Sipas Fondit për Sigurim Pensional në Maqedoninë e Veriut janë 328 mijë pensionistë. Ata ndahen në disa kategori me pensione të ulta, të mesme dhe të larta apo premium.

Numri më i madh i pensionistëve është nga ata që marrin pensione minimale, edhe ate me vlerë deri 11 mijë denarë. Në këtë kategori janë 89 mijë pensionistë. 1340 pensionistë marrin pensione me vlerë prej 659 euro deri në 900 euro. 37 pensionistë marrin nga 708 euro. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

Kurti Greqi

Kosova i kërkon BE-së heqjen e masave: Ne i kemi përmbushur kërkesat tuaja!

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

INFO

NA NDIQ