LSDM: VMRO-DPMNE dhe BDI po luajnë lojë të rrezikshme me kartën e nxitjes ndëretnike

Picture of ina-online
ina-online

26/04/2024

LSDM-ja sot njoftoi se e pranon rezultatin e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, por se fituesi përfundimtar i zgjedhjeve ende nuk është vendosur. Partia thekson se do të vazhdojnë të luftojnë për çdo qytetar, për një të ardhme progresive dhe evropiane të Maqedonisë së Veriut.

“Me të djathtët mund të përballemi me skenarë të errët nga e kaluara, të cilat do t’i japin fund perspektivave evropiane dhe do të çojnë në një izolim të ri të gjatë dhe ndarje të reja në shoqëri. Tashmë shihet se VMRO-DPMNE dhe BDI po bëjnë lojë të rrezikshme me strukturën multietnike të shoqërisë sonë. Tensionet që po bëhen tani mes maqedonasve dhe shqiptarëve mund të na kthejnë në të kaluarën e shëmtuar”, thuhet në deklaratën e partisë së Dimitar Kovaçevskit.

Kreu i partisë bëri të ditur se nuk do të heqin dorë nga fitorja e zgjedhjeve parlamentare.

“Dua t’ju inkurajoj që të flisni me secilin nga miqtë tuaj, të afërmit, fqinjët, deri në datën 8 maj, për të thënë se PO, ne e kuptojmë se ku kemi gabuar, se kemi një program dhe plan të qartë për t’i rregulluar të gjitha dhe gjithashtu të themi se ne jemi ajo parti që i siguruam të gjitha këto progresive për shtetin dhe që e çliruam shtetin nga kthetrat e vetëm një partie politike që kishte në dorë gjithçka për një dekadë të tërë”, tha dje Kovaçevski nga Çuçer Sandeva.(INA)

TË FUNDIT
9 minuta
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
27 minuta
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
48 minuta
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
50 minuta
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
2 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s'ka kuptim as ndryshimi
4 orë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
15 orë
Protestë e të punësuarve të Postës
1 ditë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
10 orë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
1 ditë
Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!
3 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
2 ditë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

LEXO MË SHUMË

mexhiti izet

IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

Bekim Qoku

Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

INFO

NA NDIQ