Lajçak: Drafti i parë për Asociacionin nuk është përfundimtar, pikënisje për diskutimet e ardhshme

INA
INA

8 Maj, 2023

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka qëndruar për vizitë në Zvicër, ku ka takuar diplomaten Livia Leu, me të cilën ka diskutuar për ecurinë në procesin e dialogut.

Gjatë këtij takimi, Lajçak e ka vlerësuar me më rëndësi takimin e nivelit të lartë në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës dhe presidentit serb.

“Presidenti Vuçiq dhe kryeministri Kurti u takuan në Bruksel për të diskutuar një çështje vendimtare të personave të zhdukur. Jam i kënaqur që të dy udhëheqësit ranë dakord të punojnë së bashku për të sqaruar vendndodhjen e njerëzve që u zhdukën gjatë luftës. Ne mirëpresim miratimin e palëve të deklaratës për personat e zhdukur dhe presim që ato të bëjnë përparim në mbylljen e rasteve të pazgjidhura të personave të zhdukur. Kjo jo vetëm që do t’i ndihmojë familjet e tyre të gjejnë paqe, por edhe do të avancojë normalizimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka deklaruar
Lajçak.

Lajçak theksoi se drafti i paraqitur nga ekipi menaxhues është pikënisje e rëndësishme për diskutimet e ardhshme.

“Palët gjithashtu bënë një hap të rëndësishëm dhe simbolik drejt themelimit të Asociacionit/Bashkësisë së komunave me shumicë serbe. Megjithëse drafti i parë i paraqitur nga ekipi menaxhues nuk është përfundimtar, ai është një pikënisje e rëndësishme për diskutimet e ardhshme në nivelin e Kryenegociatorëve”, u shpreh Lajçak.

Ekipi Menaxhues për hartimin e draftit për statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është shkarkuar ditë më parë nga Qeveria e Kosovës.

Drafti i parë i prezantuar është cilësuar si i papranueshëm për Kosovën nga kryeministri Albin Kurti.

https://www.facebook.com/LajcakMiroslav/posts/pfbid034879bniNTtXQESjEvEWnuUU5Mbtr4vZGGmSgaMQntUu2M8AmnxM2UPVE39g1xXcNl

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti-1

Kurti: Sulmi në veri i parapërgatitur, Beogradi është autor

Arta Avdiu

Vendimet e Kurtit i përkrahin 45% diaspora, 30% të Maqedonisë…dhe vetëm 10% kosovarë

Halil-Matoshi-600x360-1

Matoshi: Zbythja është bërë strategji e vetme e VV-së dhe Kurtit

pdk memli

PDK akuza Osmanit se negocioi zgjedhjet me Vuçiqin: Tash me Kurtin do t’u thonë kryetarëve “jepni dorëheqje”

bianca nobilo

“1000 vjet në dy minuta”, gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

kfor leposaviq zvecan

Serbët edhe sot në protesta në Zveçan dhe Leposaviq

Chris Murphy

Murphy kërkon “angazhim agresiv” të SHBA-së në Ballkan

Kuvendi-Kosoves

Kuvendi i Kosovës sot diskuton për situatën në veri

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

INFO

NA NDIQ