Maqedoni/Ulet numri i doktorëve të shkencave dhe të magjistrave në vitin 2022

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/03/2023

Sipas të dhënave të Entit shtetëror të statistikës, në vitin 2022, titullin doktorë shkence kanë fituar 197 persona, që paraqet zvogëlim për 2 për qind krahasuar me vitin 2021.

Sipas të dhënave të Entit shtetëror të statistikave, numri më i madh i personave doktoruan në fushën e shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale me 30.1për qind, pastaj biznes, administrim dhe drejtësi me 17.8 për qind, vijojnë shkencat sociale, gazetari dhe informacion me 10.2 për qind, artet dhe shkencat humane me 9.1 për qind, ndërsa pjesa tjetër e zonave kanë një përqindje më të ulët përfaqësimi.

Numri i femrave të cilët mbrojtën disertacionin e doktoraturës gjatë vitit 2022 është 99 kandidatë, që paraqet 50.3 për qind nga numri i përgjithshëm i personave që doktoruan gjatë vitit 2022.
“Nga numri i përgjithshëm i personave që doktoruan, përqindjen më të lartë, 25.9 për qind, profesionin e tyre e kryejnë në fushën e shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale”, theksojnë nga ESHS.

TË FUNDIT
1 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
1 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
7 orë
Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë
1 ditë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen
2 ditë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
11 orë
Mickoski: Mjaft debatuam për çështje etnike, është koha të fokusohemi në ekonomi dhe zhvillim
1 ditë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
6 orë
Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin
1 ditë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
2 ditë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ