MASH dhe UNICEF me punëtori për përforcimin e kompetencave të bashkëpunëtorëve profesional në shkolla

INA
INA

23 Maj, 2023

Vazhdojnë punëtoritë për bashkëpunëtorët profesional nga të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në vend. Ministria e Arsimit dhe Shkencës me mbështetjen e UNICEF-it MK, deri më tani organizuan gjashtë punëtori në Ohër, Manastir, Tetovë, Kumanovë dhe dy në Shkup, përmes të cilave arritëm të përfshijmë dhe bisedojmë me 411 bashkëpunëtorë profesional.

Qëllimi i punëtorive është të ndërtojnë përgjigje të përbashkët në bazë të zhvillimeve të fundit dhe të inkurajojnë bisedë të hapur dhe klimë të mbështetjes në shkolla. Në situata të krizës të cilat ndikojnë në mirëqenien dhe shëndetin mendor të nxënësve është me rëndësi të madhe që shkolla të mbetet vend i sigurt ku ata mund të gjejnë mirëkuptim, përgjigje dhe mbështetje për të tejkaluar sfidat, për të avancuar kompetencat e tyre socio-emocionale dhe të përforcojnë rezistencën psikologjike, thonë në MASH.

Për sot janë paraparë punëtori me bashkëpunëtorët profesional nga shkollat në Veles dhe Strumicë.

Mbështetja nga institucionet, por edhe përkrahja ndërmjet bashkëpunëtorëve profesional është thelbësore dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri përsëri bën thirrje që të mundësohet puna e përditshme e pandërprerë për bashkëpunëtorët profesional dhe çlirimi nga përgjegjësitë administrative në shkollë, theksojnë nga MASH.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ