Mbi 100 mijë të papunë në RMV gjatë vitit 2023

INA
INA

20/03/2024

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, në vitin 2023 popullsia aktive në Republikën e Maqedonisë së Veriut është 791,647 persona, nga të cilët të punësuar janë 688,296, ndërsa 103,351 persona janë të papunësuar, transmeton Portalb.mk.

Shkalla e aktivitetit në këtë periudhë është 52.3, shkalla e punësimit 45.4, ndërsa shkalla e papunësisë është 13.1.

Rezultatet në publikim nuk janë të krahasueshme me vitet paraprake për shkak të implementimit të Rregullores së re të Parlamentit dhe Këshillit Evropian, si dhe rregullores ekzekutive përkatëse të Komisionit në fushën e fuqisë punëtore.

Informata më të detajuara në këtë fushë gjenden në këtë link https://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie_al.aspx?rbrtxt=98

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

banka-popullore-800x445-780x439-1

Lehtësim të politikës monetare, në gjysmën e dytë të vitit

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

alkaloid-780x470-1

Alkaloid sërish shpallet kompania më e dëshirueshme për të punuar

nxemje-qendrore- ngrohje780x439-1

Për shkak të kushteve atmosferike do të vazhdohet sezona e ngrohjes në Shkup

Marko-Bislimovski-780x439-1

Bislimoski: Ngjarjet në mes Iranit dhe Izraelit do të ndikojnë në çmimin e derivateve të naftës

Banka-Boterore-600x360-1

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni e Prishtina

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

INFO

NA NDIQ