Protesta të punëtorëve më 1 maj në Maqedoninë e Veriut, kërkohet rroga minimale së paku 450 euro

Picture of ina-online
ina-online

26/04/2024

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (SSM) ka paralajmëruar protestë për 1 maj dhe do të kërkojë që paga minimale të rritet në 450 euro, përcjell INA.

LSM do të kërkojë kthimin e shpenzimeve të ushqimit dhe transportit në masën 20 për qind të pagës mesatare dhe rritje të pagës minimale në të paktën 450 euro. Këto kërkesa sipas sindikatave duhet të merren parasysh në 100 ditët e para të qeverisjes së re.

Kryetari i LSM-së, Sllobodan Trendafilov tha se fuqia punëtore po përballet me një sfidë serioze, pasi që sipas tij, politikëbërësit kanë treguar dhe dëshmuar se kujdesen për veten, por jo për punëtorët.

“Sot punëtorët në Maqedoni po përballen me presion për jetesën e tyre për shkak të rritjes së kostos së jetesës, si dhe pagave të ulëta. Punëtorët janë tepër të pakënaqur me gjithçka. Ne po protestojmë sepse kanë qenë të shurdhër ndaj kërkesave tona gjatë periudhës së kaluar. Sot, si asnjëherë më parë, keni punëtorë në “Pyjet e Maqedonisë” që tre muaj nuk e kanë marrë rrogën, keni punëtorë në “Ujësjellës” që nuk e kanë marrë rrogën e fundit. Punonjësit e kulturës përmes protestave luftuan për pagesën e pagave me rritjen e pagës minimale dhe një mori punëtorësh të tjerë që përballen me jetesën e tyre sipas të dhënave të IRS ku thuhet qartë se mbi 20 mijë punëtorë marrin pagë më pak se paga minimale”, tha Trendafilov.(INA)

TË FUNDIT
18 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
41 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
43 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
57 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

20 orë
Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij
1 ditë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
15 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
23 orë
A do të jetë ministër i Ekonomisë? Ja çfarë thotë Besar Durmishi nga VLEN
2 orë
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
19 orë
Dudush tregon si u sulmua

LEXO MË SHUMË

llogo 25 vjetori kosove

Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ari ar

Çmimi i arit në bursë arrin në shifra rekorde

INFO

NA NDIQ