Me një avion nga Maqedonia ka ikur familja e presidentit të Kazakistanit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2022

Me dy avionë privat sot është evakuuar familja e presidentit të parë të Kazakistanit, Nursulltan Nazarbaev, përcjell RIA Novosti.

Një avion në Kazakistan dyshohet se ka fluturuar nga Maqedonia dhe tjetri nga Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe më pas të dy avionët janë nisur për në Kirgistan.

Në ditët e para të vitit të ri nisën protestat në Kazakistan. Banorët e qyteteve Zhanaozen dhe Aktau, të vendosura në rajonin e prodhimit të naftës Mangistau, protestuan kundër dyfishimit të çmimit të gazit të lëngshëm të naftës që përdoret si lëndë djegëse për makinat. Ministria e Republikës së Energjisë sqaroi se nga 1 janari, vlera e tij filloi të formohej në tregtimin elektronik në bursë, në bazë të ofertës dhe kërkesës.

Më 4 janar, autoritetet njoftuan se ishin gati të plotësonin kërkesën kryesore të protestuesve – uljen e çmimit të benzinës. Megjithatë, protestat filluan edhe në qytete të tjera. Presidenti aktual Tokayev më pas shpërndau qeverinë. Ai gjithashtu njoftoi se do të drejtonte Këshillin e Sigurimit, i cili më parë ishte kryesuar nga presidenti i parë i vendit, Nursultan Nazarbayev. Qeveria vendosi rregullimin shtetëror të çmimeve të benzinës dhe naftës në 180 ditë. Në të gjithë vendin është shpallur gjendje e jashtëzakonshme.

Presidenti paralajmëroi protestuesit se autoritetet do të marrin masat më të rrepta ndaj autorëve, pasi si pasojë e trazirave u vranë pjesëtarë të forcave të sigurisë. Përveç kësaj, protestuesit bënë disa përpjekje për të thyer ndërtesat administrative dhe komisariatet e policisë, duke vrarë dhjetëra njerëz. Monumenti i Nazarbayevit ndërkohë u shkatërrua në Taldykorgan.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ