Me një avion nga Maqedonia ka ikur familja e presidentit të Kazakistanit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Janar, 2022

Me dy avionë privat sot është evakuuar familja e presidentit të parë të Kazakistanit, Nursulltan Nazarbaev, përcjell RIA Novosti.

Një avion në Kazakistan dyshohet se ka fluturuar nga Maqedonia dhe tjetri nga Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe më pas të dy avionët janë nisur për në Kirgistan.

Në ditët e para të vitit të ri nisën protestat në Kazakistan. Banorët e qyteteve Zhanaozen dhe Aktau, të vendosura në rajonin e prodhimit të naftës Mangistau, protestuan kundër dyfishimit të çmimit të gazit të lëngshëm të naftës që përdoret si lëndë djegëse për makinat. Ministria e Republikës së Energjisë sqaroi se nga 1 janari, vlera e tij filloi të formohej në tregtimin elektronik në bursë, në bazë të ofertës dhe kërkesës.

Më 4 janar, autoritetet njoftuan se ishin gati të plotësonin kërkesën kryesore të protestuesve – uljen e çmimit të benzinës. Megjithatë, protestat filluan edhe në qytete të tjera. Presidenti aktual Tokayev më pas shpërndau qeverinë. Ai gjithashtu njoftoi se do të drejtonte Këshillin e Sigurimit, i cili më parë ishte kryesuar nga presidenti i parë i vendit, Nursultan Nazarbayev. Qeveria vendosi rregullimin shtetëror të çmimeve të benzinës dhe naftës në 180 ditë. Në të gjithë vendin është shpallur gjendje e jashtëzakonshme.

Presidenti paralajmëroi protestuesit se autoritetet do të marrin masat më të rrepta ndaj autorëve, pasi si pasojë e trazirave u vranë pjesëtarë të forcave të sigurisë. Përveç kësaj, protestuesit bënë disa përpjekje për të thyer ndërtesat administrative dhe komisariatet e policisë, duke vrarë dhjetëra njerëz. Monumenti i Nazarbayevit ndërkohë u shkatërrua në Taldykorgan.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

kasami

Kasami: ASH degjeneroi, po përgatitë anëtarësinë për koaliconin me BDI-në

alternativa

AlternAtivA: Shqiptimi i dënimeve për djegien në spitalin modular në Tetovë është djegie e dytë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Mediat partnerë në ndërtimin e një shoqërie evropiane, të lirë dhe demokratike

INFO

NA NDIQ