Me tren falas për në Evropë, BE dhuron 35 mijë bileta për të rinjtë

Picture of INA
INA

18/04/2024

Udhëtim falas me tren nëpër Evropë, kjo është mundësia e ofruar nga Komisioni Evropian me nismën “DiscoverEu” që ka vënë në dispozicion 35 mijë e 500 leje për të rinjtë e lindur nga 1 Korriku 2005 deri më 30 Qershor 2006. Për të marrë biletat, aplikantët duhet t’i përgjigjen një kuizi me gjashtë pyetje në Portalin Evropian të Rinisë. Njoftimi për shtyp shpjegon se komisioni do të rendisë kandidatët në bazë të përgjigjeve të tyre dhe do të ofrojë bileta treni në bazë të renditjes, brenda kufijve të biletave të disponueshme. Aplikantët e përzgjedhur do të marrin një biletë falas për udhëtimin me tren në Evropë midis 1 Korrikut 2024 dhe 30 Shtatorit 2025 për një periudhë maksimale prej 30 ditësh.

Përfituesit, përveç kuponëve falas hekurudhor nëpër Evropë do të marrin edhe një kartë zbritje me mbi 40.000 opsione zbritje në transportin publik, kulturën, akomodimin, ushqimin, sportin dhe shërbime të tjera në vendet që do të vizitohen. Nisma ka nisur në Qershor 2018 dhe deri më sot ka lejuar shpërndarjen e 284 mijë lejeve për të rinjtë evropianë. Ftesa është e hapur për të gjithë qytetarët e Bashkimit Evropian dhe vendet e lidhura me programin Erasmus+ , duke përfshirë Islandën, Lihtenshtajnin, Maqedoninë e Veriut, Norvegjinë, Serbinë dhe Turqinë.

TË FUNDIT
13 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
1 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
1 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
2 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
1 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
13 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

LEXO MË SHUMË

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

INFO

NA NDIQ