Mickoski: Me bullgarët kemi histori të përbashkët, ashtu siç kemi me sllovenët dhe kroatët

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Shkurt, 2022

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në konferencën e sotme për shtyp tha se është optimist dhe dëshiron të arrihet marrëveshje me Bullgarinë, përcjell TV21. Mickoski pranoi se me shtetin fqinjë kemi histori të përbashkët, por si dy popuj të ndryshë.

“Si popull i ndryshëm, si maqedonas dhe bullgarë, po kemi histori të përbashkët, si popull i ndryshëm, si maqedonas dhe bullgarë, po kemi pasur. Ashtu siç kemi pasur histori të përbashkët me kroatët dhe sllovenët, por si popull i ndryshëm në shtet të njëjtë që atëherë ka funksionuar në nivel të federatës. Këtë kur do ta pranojnë, atëherë do të ulemi të flasim”, tha mes tjerash Mickoski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

haradinaj-kurti

Haradinaj – Kurtit: Mos e bëj më asnjë hap pa amerikanë

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me Osmanin dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ