Mickoski: Të mos lejojmë që Ali Ahmeti dhe Edi Rama ta shtyejnë vendin drejt ferrit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2023

Me përbërjen aktuale të Parlamentit nuk pres se Qeveria do të arrijë të sigurojë 2/3 e shumicës të domosdoshme për ndryshimet kushtetuese.

Mesazhi vjen nga lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, I cili, sic njofton KlanM, sërish ka kërkuar zgjedhje të parakohshme parlamentare, pasi sipas tij, përbërja aktuale parlamentare shumë shpejt do ta përfundojë mandatin.

Mickoski u ka bërë thirrje deputetëve të LSDM-së, sic thotë, që të mos lejojnë që Ali Ahmeti dhe Edi Rama ta shtyejnë vendin drejt ferrit.

“Dje dëgjuam se si deputetja e Alternativës publikisht nga foltorja tha se gjatë krizës së nëntorit 2021, Qeverinë e Maqedonisë e kanë bërë Edi Rama dhe një anëtar I Familjes së Adem Jasharit. Ata kanë përipluar qeverinë LSDM-BDI kurse Kovaçevski dëgjon urdhërat e Ali Ahmetit dhe Artan Grubit”– tha Hristijan Mickoski, VMRO-DPMNE.

Kundërpërgjigjen socialdemokratët. Sipas tyre, VMRO-DPMNE është definicioni për keqpërdorim të parave të qytetarëve, kurse selia e tyre fole hajnash.

“VMRO-DPMNE është parti që ka 400 funksionarë të akuzuar për krime dhe keqpërdorime kur ishin në pushtet. Kështu janë harxhuar paratë e qytetarëve, për cka ekzistojnë rreth 40 dëshmi nga funksionarë të VMRO-së. Për këto ka aktgjykime me mbi 150 vite burg” – tha Mile Taleski, LSDM.

Pas vendimit partiak për hyrje në Qeveri, sic njofton KlanM, ASH-ja ka qenë në shënjestër të sulmeve dhe kritikave nga VMRO-DPMNE-ja. Aleanca thotë se kapi Mickoskin me duar në mjaltë, dhe se kjo është arsyeja e vetme e sulmeve të VMRO-së

”Aleanca për Shqiptarët zbuloi skandalin korruptiv në një tender publik me vlerë prej 12 milionë euro që çon deri te Mickoski. Bëhet fjalë për blerjen abuzive të një sistemi për identifikim biometrik të votuesve që asnjëherë nuk ka funksionuar e që Krenar Lloga, anëtari i KShZ-së i propozuar për Ministër të Drejtësisë, e zbuloi dhe denoncoi në Komisionin Antikorrupsion dhe në organet e drejtësisë” – thonë nga ASH-ja.

Ndërkohë debate për hyrjen e ASH-së dhe daljen e Alternativës nga Qeveria ka vazhduar në Kuvend. Deputetët e VMRO-DPMNE-së i kanë bërë thirrje Alternativës që t`i bashkohen një opozite të fuqishme. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
4 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

2 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
24 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ