Në Maqedoninë e Veriut të marten pritet masa të reja kufizuese, pas përhapjes së Omikron

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Lloji i ri Omikron i koronavirusit në Maqedoninë e Veriut po merr vrull dhe po shton në mënyrë dramatike numrin e të infektuarve.

Kjo ka bërë që Komisioni për Sëmundje Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë të marten të shqyrtoj masa të reja kufizuese apo shqyrtimin e masave aktuale.

Në një periudhë të shkurtër kohore, pushimet dhe virulenca e Omikron trefishuan numrin e pacientëve. Fatkeqësisht, testet e shpejta të disponueshme të antigjenit shtrembëruan pamjen reale të numrit të pacientëve, përcjell INA.

Mjekët vlerësojnë se numri i të sëmurëve është 5 deri në 6 herë më i madh për shkak se qytetarët ose nuk testohen ose nuk konfirmojnë infeksionin me PCR, por për rrjedhojë konfirmimi i sëmundjes është i pashmangshëm nëse gjendja e tyre klinike përkeqësohet.

Por megjithat nuk dihet se cilat do të jenë masat që pritet të merren apo do të shqyrtohen për një periudh të shkurtër.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

438237609_7297035567018411_5241735204519391833_n-1-780x470

BDI-ja nisi festën në Sheshin Skënderbeu në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti

439282612_313859628404438_3963619242561836760_n-780x470

Bujar Osmani shpalli fitoren ndaj Taravarit

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

bujar osmani arben taravari

Numërohen 50 përqind e votave, ky është dallimi në vota mes Osmanit dhe Taravarit

tetove

BDI feston në Tetovë

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KSHZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arber

Ademi: Sot populli foli

INFO

NA NDIQ