Një jetë në agjërim, besimtari 76-vjeç tregon se si mbante Ramazan në komunizëm (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

06/04/2024

Të agjërosh në emër të Zotit është një nga shtyllat themelore të besimit islam e sidomos në këto ditë të fundit të Ramazanit, mes të cilave “fshihet” edhe Nata e shenjtë e Kadrit, shpërblimi hyjnor është edhe më i madh për besimtarin.

Një i tillë, i devotshëm në maksimum, gjendet në Elbasan, Rexhep Xhafa është 76 vjeç dhe agjëron prej dekadash. Nuk ka asnjë vështirësi, edhe pse në moshë të thyer.

“Ramazani është muaji i adhurimit muaji i bereqetit, është gjë e madhe sepse Ramazani është i fshehtë. Zoti për madhninë e vet atë e ka bërë të fshehtë, ke lidhje direkt me Zotin, asnjë njëri nuk e di”, thotë ai.

Por edhe pse Ramazani në komunizëm ishte mision i vështirë, besimtari rrëfen se ka agjëruar që në shkollë fillore.

“Kam që ku është prishur sistemi dhe mbrapa s’e kam prishur asnjëherë, e kam mbajtur. Në kohën e monizmit unë isha dhe kuadër në fakt, por edhe agjëroja shumë herë tinëz, vetëm kur kishim mbledhje nuk agjëroja. Në kohën e monizmit ishte e ndaluar pastaj si u hap unë dhe i dija në fakt ato rregullat dhe lexoja dhe kuranin”, shprehet 76-vjeçare.

Ndonëse ai sistem nuk ofronte asnjë mundësi orientimi për oraret e çeljes dhe iftarit, kush donte të besonte e gjente rrugën, tregon Xhafa, ndërsa ve theksin tek rëndësia e Natës së Kadrit.

Pas këtij muaji sakrifice, edhe 76-vjeçari nga Elbasani do të festojë Fitër Bajramin, me shpresën se Zoti do t’ia ketë pranuar përkushtimin e tij, ashtu siç dëshirojnë miliona e miliona besimtarë në të gjithë botën./Euronews.al

TË FUNDIT
1 ditë
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit
2 ditë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë
2 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
2 ditë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
3 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

Messi Mesi Inter Miami

“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)

vlora2

Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova

bregdeti

Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

ksamil sarande

“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

INFO

NA NDIQ