Siguria në Ballkan, Demiraj: SHBA i ka dërguar sinjal të qartë Vuçiqit, nëse gabon…

Picture of INA
INA

30/04/2024

Në një intervistë në “ABC e Mëngjesit”, Dritan Demiraj ka folur për situatën në Lindjen e Mesme, duke u ndalur tek lufta në Izrael dhe situatë në Gaza.

Gjithashtu Demiraj u ndal edhe tek marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, si edhe sigurinë në Ballkanin Perëndimor.

“Izraeli është në një presion shumë të madh. Benjamin Netanyahu ka ofruar një paqe 40 ditore dhe shtimin disa fish të ndihma humanitare dhe për lirimin e pengjeve. Ndërsa Hamasi po përpiqet të realizojë një ‘marrëveshje’ me Izraelin që të arrijë një armëpushim të menjëhershëm”, u shpreh Demiraj.

Në një intervistë në “ABC e Mëngjesit”, Dritan Demiraj ka folur për situatën në Lindjen e Mesme, duke u ndalur tek lufta në Izrael dhe situatë në Gaza.

Gjithashtu Demiraj u ndal edhe tek marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, si edhe sigurinë në Ballkanin Perëndimor.

“Izraeli është në një presion shumë të madh. Benjamin Netanyahu ka ofruar një paqe 40 ditore dhe shtimin disa fish të ndihma humanitare dhe për lirimin e pengjeve. Ndërsa Hamasi po përpiqet të realizojë një ‘marrëveshje’ me Izraelin që të arrijë një armëpushim të menjëhershëm”, u shpreh Demiraj.

Sa i përket situatës së sigurisë në Ballkan, Demiraj nënvizoi se qëllimi i presidentit rus Vladimir Putin ka qenë që të destabilizojë Ballkanin.

Sipas tij, SHBA ka dërguar sinjal të fortë dhe nëse presidenti serb do të bëjë gabimin më të vogël do të jetë ndër personat që do të sanksionohet.

“Kjo është vijimësia e dështimeve të misioneve strategjike që ka pasur Vucic bashke me Dacic sepse u mbështetën tek diplomacia e Federatës Ruse. Por BE është tjetër dhe Federata Ruse dhe Kina nuk kanë fuqi të vendosin veto. SHBA ka dërguar një sinjal shumë të fortë, që të mos guxojë sepse planet e Putinin kanë qenë që të destabilizohet në një moment të caktuar. Duket qartë që Vucic e kishte marrë një vendim, por unë kam informacion që nuk do të guxojë”, theksoi ai, duke shtuar se “nëse Vuciq do të bëjë gabimin më të vogël do të jetë ndër personat që do të sanksionohet”.

TË FUNDIT
21 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
22 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
1 ditë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
2 ditë
Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale
3 ditë
Do bombardohen shkollat! Alarmi që ngrit në këmbë Shqipërinë

ME TE LEXUARA

21 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
22 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

LEXO MË SHUMË

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

ksamil sarande

“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

edi rama shkup

Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

Do bombardohen shkollat! Alarmi që ngrit në këmbë Shqipërinë

policia-shqiperi shqiptare

Terrori gjatë natës në Durrës/ 40-vjeçari mori peng fëmijët e tij të mitur dhe qëllonte me kallashnikov! Të shtëna edhe ndaj RENEA-s

Edi Rama

Media greke pas takimi të Ramës me shqiptarët në Athinë: Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë përballë një ngërçi

edi rama

Rama flet për Çamërinë nga Athina: Emigrantët përjetuan poshtërimin e fshesave të zeza

vlora2

Vlora çel sezonin turistik, synon të jetë destinacioni kryesor i pushuesve

INFO

NA NDIQ