Osmani do të marrë pjesë virtualisht në Samitin e Dytë për Demokraci në Shtëpinë e Bardhë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Presidentja Osmani në Samitin e Dytë për Demokraci në seancë plenare me presidentin Macron, kryeministrin britanik, Sunak dhe kancelarin gjerman Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do ta përfaqësojë vendin në Samitin e Dytë për Demokraci, të organizuar sot virtualisht nga Shtëpia e Bardhë.

Në një seancë plenare, e cila do të zhvillohet në orën 15:00, Presidentja Osmani do të jetë folëse krahas liderëve botërorë: presidenti të Francës, Emmanuel Macron, kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, kryeministrit të Suedisë, Ulf Kristersson, kryeministres së Islandës, Katrin Jakobsdottir, presidenti të Kolumbisë, Gustavo Petro, si dhe krerëve të shtetesh e qeverive nga Zambia dhe Bahamas.

Samiti për Demokraci do të hapet nga Biden në orën 12:00 dhe do të bashkojë vendet anekënd globit në përpjekjet e tyre për të konsoliduar vlerat demokratike dhe për t’i promovuar e fuqizuar tutje ato.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

BEE71D9F-B586-4D90-8364-56A2ADC867AA

Gaz lotsjellës dhe të shtëna në Zveçan

952443CE-19F6-4045-A785-89A469EF2D92

Policia asiston hyrjen e kryetarëve të rinj në ndërtesat komunale në veri

Mitrovica

Lëshohet alarmi në komunat e veriut

bujar-1

Osmani: Të ulen tensionet në veri dhe t’i jepet hapësirë dialogut

kufi-morine

Shkëmbim zjarri mes trafikantëve dhe policisë në kufirin Shqipëri-Kosovë

serbi protesta anti vucic

Mbi 10 mijë serbë të Kosovës nisen në Beograd në përkrahje të Vuçiqit

veriu-kosoves-mitrovic

VIDEO/Kryetarët shqiptarë marrin pushtetin lokal në veri

FSK-ushtria-kosoves

FSK dislokon një kontingjent në Maqedoninë e Veriut, tregon nivel të lartë të gatishmërisë

varhelyi

Varhelyi: BE-ja çmon rreshtimin e Kosovës kundër Rusisë

INFO

NA NDIQ