Përse BE ‘mbyll sytë’ për non gratat amerikane në qeverinë serbe? Çudit Borrell: Mezi pres të punoj me kabinetin e ri!

Picture of ina-online
ina-online

05/05/2024

Kuvendi i Serbisë zgjodhi të enjten Qeverinë e re të vendit pas një debati disaorësh dhe me gjithë kritikat nga opozita. Me 152 vota për, 61 kundër dhe asnjë abstenim, deputetët e Kuvendit të Serbisë votuan për Qeverinë e re të Serbisë më 2 maj.

Përbërja e Qeverisë së re u kritikua paraprakisht nga Departamenti Amerikan i Shtetit, pasi pjesë e saj janë dy zyrtarë të sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara. Qeveria e re do të betohet tani dhe pastaj do ta fillojë mandatin e ri katërvjeçar.

Mirëpo, Bashkimin Europian duket se nuk po e shqetësojnë dhe aq shumë të sanksionuarit që janë pjesë e qeverisë së re të Serbisë. Shefi i diplomacisë së jashtme, Josep Borrell, në reagimin e parë, tha se mezi pret që të punojë me qeverinë e re të Beogradit.

“Urime kryeministrit të ri të Serbisë, Millosh Vuçeviç. Mezi pres të punoj me ju, ministrin e Jashtëm Marko Gjuriç dhe Qeverinë serbe, për ta çuar Serbinë përpara në rrugën e saj drejt BE-së”, shkroi Borrell në rrjetin social X.

Por nënvizoi se përputhja me vlerat dhe politikat e bllokut janë thelbësore për rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Mirpo në qeverinë e re të Serbisë, janë dy të sanksionuar nga Amerika, përfshirë këtu dhe Aleksandër Vulin, një politikan shumë i afërt me Rusinë.

TË FUNDIT
2 ditë
Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian
2 ditë
Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën... Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034
2 ditë
Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit
3 ditë
Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së
3 ditë
SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

IMG_2169

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

greqi-1-800x445-600x360

Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së

Dodik Murphy

SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

greqi policia

Vritet një 40-vjeçare shqiptare në Athinë, u gjet e vdekur me një thikë në trup

parlamenti-grek

Kryetari i një partie greke nga foltorja Parlamentare e grisi Marrëveshjen e Prespës

srebrenica

Në pritje të votimit: Gjërat që duhet ditur për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Zaev Cipras marreveshja e prespes

Marinakis: Marrëveshja e Prespës është në qorrsokak!

INFO

NA NDIQ