Tensionet në veriun e Kosovës, Petrovska e quan të gabuar vendimin e autoriteteve të Kosovës

INA
INA

29 Maj, 2023

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Sllavjanka Petrovska ka komentuar situatën e tensionuar në komunat Zveçan dhe Leposaviq në veriun e Kosovës.

Ajo tha se beson se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë dhe se do të gjendet zgjidhja më e pranueshme. Por, Petrovska e ka quajtur të gabuar vendimin e autoriteteve të Kosovës.

“Vendimin e autoriteteve të Kosovës do ta shënoj si të gabuar. Në kushte kur të gjithë përkushtohemi që çështjet e Pandorës të zgjidhen me dialog, zbatimi i dhunës nuk na çon askund. Besoj se, do të gjendet mënyrë që ai vendim të ndryshojë dhe se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë, me qëllim të gjetjes së zgjidhjes më të pranueshme e cila, absolutisht nuk do të jetë në dëm të cilës do palë”, theksoi ministrja Petrovska.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora-rryma-evn-struja

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti çmimi mesatar i rrymës për amvisëritë 6,737 denarë për një kilovat orë

LSDM

LSDM: Mickoski është anti-BE, ndërsa VMRO-ja është anti-perëndimore

Screenshot-4-2-696x414

Dogana e Maqedonisë konfiskoi disa motoçikleta dhe disa pajisje për automjete

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

Onkologija Onkologjia shkup

Protestat vazhdojnë, drejtësi për viktimat e Onkologjisë

albin kurti

Kurti: Sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh plan për aneksimin e veriut

MPB-policia-maqedonise

Të punësuarit në MPB sot marrin rrogat më të larta për 10%

INFO

NA NDIQ