Plenkoviq i premton Kosovës përkrahje për aplikimin në BE dhe heqjen e vizave (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq ka pritur sot në takim kryediplomaten kosovare, Donika Gërvalla Schwarz me të cilën kanë biseduar për raportet bilaterale dhe për proceset integruese në të cilat gjendet Kosova.

Plenkoviq ka thënë se Krocia i jep mbështetje Kosovës në çdo forum të mundshëm, me theks të veçantë për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare, përfshirë BE-në dhe Këshillin e Evropës.

Ai ka përshëndetur veprimin e Kosovës për dorëzimin e aplikimit në Bashkim Evropian dhe ritheksoi përkrahjen për liberalizimin e vizave.

Sa i përket marrëdhënieve bilaterale, Plenkoviq theksoi potencialin për përmirësimin e mëtejmë të bashkëpunimit ekonomik pas forumit të fundit të biznesit kroato-kosovar të mbajtur në Prishtinë, dhe theksoi kujdesin dhe shqetësimin e vazhdueshëm të Kroacisë për pozitën e komunitetit kroat në Kosovë.

 

TË FUNDIT
43 sekonda
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
3 orë
Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës
6 orë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
11 orë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës

ME TE LEXUARA

2 ditë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
2 ditë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
2 ditë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
13 orë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës
11 orë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

vjosa osmani

Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës

Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

INFO

NA NDIQ