Po thellohen punët, “Grupi i zjarrit” mund të mbetet pa pozita në BDI?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Vazhdojnë të thellohen dallimet në mes të Kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti dhe “Grupit të Zjarrit”.

TV21 jozyrtarisht mëson se në takimin e fundit të mbajtur të premten pasdite në selinë e partisë në Reçicë të Vogël, mes Ali Ahmetit dhe Këshillit Mbikëqyrës, kryetar i të cilit është Musa Xhaferi, mbledhja ka qenë mjaft e tensionuar, ndërsa mësohet në të ka pasur edhe ofendime nga të dyja palët.

Ahmeti i ka hedhur poshtë shumicën e argumenteve dhe pretendimeve të anëtarëve të Këshillit Mbikëqyrës. Mësohet se kërkesa e disa prej këtyre anëtarëve ka qenë që seriozisht të shqyrtohen kërkesat e “Grupit të Zjarrit” dhe të arrihet deri te një kompromis mes palëve, me qëllim konsolidimin e partisë.

Por siç mëson TV21, Ahmeti ka qenë i prerë se nuk ka kompromis e as negociata, madje ka kërcënuar se nëse “Grupi i Zjarrit” i vazhdon tubimet duke e përdorur logon e partisë, atëherë në bazë të Statutit do t’i propozojë Këshillit të Përgjithshëm masa ndaj anëtarëve të “Grupit të Zjarrit”, pse jo edhe suspendim ose përjashtim nga organet partiake, pasi që sipas Ahmetit, kjo situatë e krijuar po kalon në anarki./tv21.tv

TË FUNDIT
16 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
3 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

ME TE LEXUARA

5 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
13 orë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
9 orë
Heqja e 20%-shit që i referohet gjuhës shqipe, Sejdiu nga VLEN: Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë
5 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet
13 orë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

INFO

NA NDIQ