Po vazhdon regjistrimi online i Diasporës, përmes eDiaspora

Picture of ina-online
ina-online

15/04/2024

Duke filluar nga 5 prill e deri me datën 17 maj 2024, do të realizohet procesi i regjistrimit të popullsisë së Kosovës, një prej proceseve më të rëndësishme zhvillimore të vendit, përcjell albinfo.ch.

Për herë të parë, ju do të keni mundësinë që të regjistroni vetën dhe anëtarët tuaj të familjes, si qytetarë të Kosovës prej kudo në botë, vetëm përmes botës digjitale. Në linjë me planin tonë strategjik, ne kemi krijuar platformën eDiaspora si modul të parë që synon lidhjen digjitale në mes të Kosovës dhe Diasporës, duke u nisur nga procesi i regjistrimit të popullsisë.

Regjistrimi i popullsisë na shërben si mjet për të planifikuar dhe hartuar më mirë politika e shërbime përkitazi me situatën dhe nevojat e qytetarëve tanë kudo. Ju jeni pjesë vitale dhe e pandashme e Kosovës, dhe ne jemi të përkushtuar që të kuptojmë më mirë prezencën e komunitetit tonë nëpër Diasporë në mënyrë që të ofrojmë shërbimet më adekuate për ju.

Andaj ju ftoj të gjithëve, që të merrni pjesë në regjistrim dhe të shpërndani mesazhin edhe me familjarët, fqinjët dhe miqtë tuaj – pjesëtarë të Diasporës që jetojnë në lagjet, qytetet e shtetet ku jetoni ju.

Për t’u regjistruar, mund të përdorni dy metoda:

➡️Metoda I, është ajo përmes aplikacionit online të cilin mund ta shkarkoni në platformën: ediaspora.rks-gov.net;

➡️Metoda e II përfshinë deklarimin e informatave për ju nga të afërmit e juaj që jetojnë në Kosovë.

Regjistrimi online ofron një mundësi të çmuar dhe unike që nuk duhet humbur andaj, iu bëjë thirrje gjithë diasporës që të shfrytëzojnë ketë mundësi.

Për më tepër informacione vizitoni platformën: ediaspora.rks-gov.net, apo kontaktoni zyrtarët në Agjencinë e Statistikave të Kosovës në: [email protected] ose ediaspora.rks-gov.net

TË FUNDIT
4 orë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste
15 orë
Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!
1 ditë
Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë
2 ditë
Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian
2 ditë
Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën... Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

ME TE LEXUARA

15 orë
Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!
4 orë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

LEXO MË SHUMË

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

IMG_2189

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

IMG_2187

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

IMG_2169

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet Muharrem Salihu: Italia lokomotivë e Ballkanit në rrugën drejt BE, kombi ynë e meriton Europën

dioguardi-

LQSHA e DioGuardit: Kosova mos të kushtëzohet, SHBA të ndryshojë politikën e saj në Ballkan

suedia

Ligjet suedeze që s’duhet t’i shkelni kurrë

salihu shehapi

Vijojnë përkrahjet për kandidaturën e Salihut për eurodeputet

INFO

NA NDIQ